Poznań to miasto pełne bogatej historii, wspaniałych zabytków i wielu atrakcji, które przyciągają turystów. Jednak poza tymi dobrze znanymi miejscami kryje się wiele mniej oczywistych zakątków, które potrafią zaskoczyć nawet samych poznaniaków.

Od tajemniczych murali zdobiących ściany kamienic, po unikatowe muzea i miejsca, które przenoszą nas w zupełnie inny wymiar – Poznań ma do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Oto 10 nieoczywistych atrakcji, o których być może nie wiedziałeś.

1. Mural „Zakamarki Varenny”

Na ścianie kamienicy przy ul. Św. Wojciecha 27, znajduje się mural wykonany na podstawie obrazu „Zakamarki Varenny” poznańskiej artystki Natalii Rozmus Esparza.

Jest on kontynuacją kolekcji „Włoski styl”, składającej się z 10 prac w kolekcji, o nazwie „Italia”. Był malowany w technice olejnej na płótnie. Obraz został przeniesiony z galerii sztuki w przestrzeń miasta.

Zdobi on jedną ze ścian oficyny XIX wiecznej kamienicy. Jego powierzchnia to ok.100 m ².

2. Muzeum Piwa

Na ulicy Głogowskie 115, nad sklepem Piwa Świata znajduje się prywatne Muzeum Piwa. Jest to w tej chwili jedyne takie muzeum w naszym mieście.

Pomysłodawcą i twórcą tego miejsca jest Maciej Łukaszczyk, który swoją kolekcję pamiątek piwnych gromadził przez 30 lat. Zaczynał od zbierania etykiet, później reklam piwnych, pokalów i kufli. Odwiedzał browary i rozlewnie, jeździł na giełdy birofilistyczne i w ten sposób nabywał kolejne eksponaty.

3. Niewidzialna Ulica

Niewidzialna Ulica to to podróż do świata wyobraźni, to miejsce, które OTWIERA OCZY. Są tylko trzy takie miejsca w Polsce.

Jest to interaktywna ekspozycja w ciemności, po której oprowadzają osoby niewidome lub słabowidzące, które wcielają się w rolę przewodników. Takiej ciemności, można doświadczyć tylko na Niewidzialnej Ulicy przy Matejki 53.

4. Największa makieta kolejowa w Polsce

W Zespole Szkół Komunikacji przy ul. Fredry 13 znajduje się największą klubowa makieta kolejowa w Polsce o powierzchni ok. 50 m2. Makieta ma 30 m długości oraz szerokość 1,5 m. Stale ulepszana i upiększana, jest zaliczana do najładniejszych makiet kolejowych w Polsce.

Makietę można zobaczyć tylko raz w roku – w Katarzynki – święto kolejarzy. Działający przy szkole Poznański Klub Modelarzy Kolejowych organizuje wtedy wystawę modeli kolejowych i pokazy makiet.

5. Obserwatorium Astronomiczne na ulicy Słonecznej

Przy ulicy Słonecznej 36 znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. 22 września 1949 roku Jerzy Dobrzycki i Andrzej Kwiek odkryli na teleskopie Zeiss’a planetoidę (1572), której na cześć miasta Poznania nadano nazwę (1572) Posnania od łacińskiej nazwy Poznania.

Dzięki temu Poznań ma swoją planetoidę, a niewiele polskich miast może się tym pochwalić. Poznańskie Obserwatorium uczestniczyło również w budowie Wielkiego Teleskopu Południowoafrykańskiego (SALT), jednego z największych teleskopów na świecie.

6. Tężnie solankowe w centrum

Na terenie dawnego dworca PKS, w samym sercu Poznania powstał Nowy Rynek, otoczony przez nowoczesne budynki, tworząc nowoczesną przestrzeń miejską.

Jednym z elementów tego miejsca są niewielkie tężnie, przy którym można się poddać inhalacjom, co ma korzystny wpływ na drogi oddechowe.

7. Drewniany kościół w stylu norweskim

W części Poznania zwanej Krzesiny, która kojarzona jest głównie z Bazą Lotnictwa Taktycznego i samolotami F-16, znajduje się unikatowy drewniany kościółek w stylu norweskim.

Jest to jeden z dwóch takich kościołów w Polsce – drugi to słynna Świątynia Wang w Karpaczu. Jest to również jedyny drewniany kościół na terenie Poznania.

8. Podziemia pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956

Wszyscy znają Poznańskie Krzyże znajdujące się na Placu Adama Mickiewicza. Niewielu miało jednak okazję zobaczyć, co znajduje się pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956. Na co dzień podziemia są niedostępne dla zwiedzających, jednak od czasu do czasu, np. w ramach Dni Twierdzy Poznań, podziemia są udostępnione do zwiedzania.

Podobno były plany stworzenia w tym miejscu Muzeum Solidarności.

9. Ścieżka spacerowa w koronach drzew

Ścieżki w koronach drzew zazwyczaj są kojarzone z górami. Jest ścieżka w Starym Sączu, są ścieżki spacerowe w Świeradowie-Zdroju i w Krynicy Zdrój.

Tymczasem również Poznań ma swoją ścieżkę spacerową w koronach drzew. Znajduje się ona na terenie leśnictwa Antoninek w dolinie Szklarki – niewielkiego strumienia, który przepływa w tej okolicy. Jest to niedaleko od Nowego ZOO.

Kładka ma 260 m długości, a w najwyższym miejscu wznosi się na wysokość 13 metrów.

10. Visual park

W poznańskim Strzeszynku znajduje się ciekawa atrakcja turystyczna – Visual Park. Jest to jeden z nielicznych w Polsce, ale i w całej Europie park rzeźb dostępnych w przestrzeni publicznej.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Zobacz także:

Spacer po lesie bez wyjeżdżania z Poznania – najlepsze miejsca

7 najlepszych miejsc do biegania w Poznaniu

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu

Muzeum Piwa w Poznaniu – niezwykła kolekcja

Visual Park w Strzeszynku, czyli galeria sztuki na wolnym powietrzu

Nowy Rynek i tężnie w centrum Poznania

Rezerwat Meteoryt Morasko i najwyższy szczyt Poznania

Ścieżka spacerowa w koronach drzew w Poznaniu