Coraz więcej Poznaniaków uprawia jogging. Bieganie stało się modne, na ulicy codziennie spotykamy biegaczy. Wstać rano i pójść pobiegać, tak właśnie wielu z nas rozpoczyna swój dzień, niektórzy wolą biegać wieczorami, albo w środku dnia. W Poznaniu odbywa się także sporo imprez biegowych. Poznańskie maratony i półmaratony mogą się poszczycić bardzo dużą liczbą uczestników. W Półmaratonie w 2017 roku wzięło udział ponad 10 000 osób, co stawia Poznań w absolutnej czołówce. W najbliższym maratonie, który odbędzie się już jutro, wystartuje ponad 5500 biegaczy. Właśnie zbliżający się maraton zmotywował mnie do napisania tekstu o najlepszych miejscach do trenowania biegów w Poznaniu. To oczywiście mój subiektywny wybór.

1. Okolice jeziora Rusałka

Moim zdaniem jedno z najlepszych miejsc do biegania w Poznaniu. Teren ten daje sporo możliwości różnorodnych wariantów tras. Przebiegnięcie dookoła jeziora Rusałka to 4 km. Można jednak pobiec do Strzeszynka, albo dalej do Kiekrza, jeszcze inna opcja to bieg do Krzyżownik. Możemy tu zaplanować zarówno bardzo krótkie bieganie, jak i pokonać dystans maratonu, a nawet ultramaratonu. Dodatkowo ścieżki są bardzo urokliwe. Nic więc dziwnego, że trasy w tych okolicach są pełne ludzi, zarówno biegaczy jak i rowerzystów czy spacerowiczów.

2. Lasek Marceliński

Mam sentyment do tego miejsca, mieszkałem niedaleko Lasku Marcelińskiego i często chodziłem tam na spacery w dzieciństwie. W Lasku Marcelińskim pobiegłem swoje pierwsze zawody, miało to miejsce po trzech tygodniach od momentu, w którym zacząłem biegać. Wziąłem udział w biegu CITY TRAIL onTour na 5 km. Przez cały czas padał deszcz, biegliśmy w błocie, ale miło to wspominam. W Lasku Marcelińskim jest sporo ścieżek do biegania. W jednym miejscu jest niewielkie wzniesienie. Są także wytyczone dwie trasy biegowe, jedna o długości 4,12 km a druga 2,45.

3. Jezioro Malta

To najpopularniejsze miejsce wśród Poznaniaków nie tylko do biegania, ale do uprawiania rekreacji w ogóle. Asfaltowa pętla dookoła jeziora Malta to 5,4 km, odcinki trasy są oznaczone. Można wydłużyć trasę i pobiec w kierunku ulicy Browarnej. Tam już pobiegniemy po drogach leśnych w przyjemnej okolicy. Można zrobić pętlę i wrócić nad Maltę. Nad Maltą organizowanych jest sporo zawodów biegowych, najczęściej na 5 albo na 10 km.

4. Cytadela

W każdą sobotę o godzinie 9.00 na Cytadeli odbywa się „parkrun Poznań”, czyli cykliczne, biegi na 5 km z pomiarem czasu. Udział w biegu wziąć może każdy, jest to darmowa impreza, ale trzeba się zarejestrować. Na końcu artykułu podam link. Biegi odbywają się przez cały rok. Park Cytadela położony jest na Wzgórzu Winiarskim, a więc są tu spore różnice w nachyleniu terenu. Jest sporo alejek, w większości asfaltowych, ale są też wąskie parkowe ścieżki.

5. Wzdłuż Warty

Tereny nad Wartą to dobre miejsce dla tych, którzy lubią biegi przełajowe, teren jest urozmaicony. Są również odcinki asfaltowe, wszystko zależy od tego, w którym miejscu będziemy biegać. Trzeba jednak pamiętać, że okresowo tereny nad Wartą mogą być niedostępne z powodu wylewów rzeki.

6. Park Szachty

Park Szachty to propozycja dla tych, którzy lubią biegać w malowniczym terenie pośród zieleni. Moim zdaniem w tej chwili to jeden z najpiękniejszych parków Poznania. Teren Szacht rozciąga się od Junikowa poprzez Fabionowo, Świerczewo, aż do Lubonia. Od strony Lubonia zostały wybudowane asfaltowe alejki, jest też sporo ścieżek pomiędzy stawami. Po Szachtach spaceruje coraz więcej osób, ale nie ma tam takich tłumów jak nad Maltą, czy nad Rusałką, co niewątpliwie ucieszy tych, którzy wolą biegać w miejscach, gdzie jest mniej spacerowiczów.

Można zapuścić się nieco dalej w stronę osiedla Kopernika, jest tunel pod ulica Głogowską, po drugiej stronie ulicy Głogowskiej teren jest bardziej dziki, jeszcze niezagospodarowany.

7. Morasko

Moraska Góra ma 153,8 m n.p.m. i jest to najwyższe wzniesienie na terenie Poznania. Jest to więc propozycja dla tych, którzy chcieliby pobiegać po górach. Jest to świetne miejsce do ćwiczenia podbiegów, z jednej strony góry podbieg ma 70 m. Góra Moraska znajduje się na terenie rezerwatu przyrody „Meteoryt Morasko”. Można zrobić pętlę, startując z osiedla Batorego, jest tam znakowany żółty szlak turystyczny, który kończy się na osiedlu Bolesława Śmiałego. Cała trasa to około 12 km.

A Wy macie swoje ulubione miejsca do biegania? Jeśli tak, to piszcie w komentarzach.

Powiązane artykuły:

Poznań biega. Grand Prix Poznania w biegach

Poznańska Piwna Mila – Bieg nie tylko dla biegaczy

62. rocznica Poznańskiego Czerwca ’56 i Bieg Pamięci

Szachty warte Poznania

Przydatne linki:

Parkrun Poznań – cykliczne, bezpłatne biegi na Cytadeli