Plac Kazimierza Nowakowskiego u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Przybyszewskiego, Białej i Niecałej to punkt przez który przechodzi wiele osób. Do tej pory to miejsce nie zachęcało jednak, aby się zatrzymać i odpocząć. To się jednak zmieniło, plac wypiękniał. W centrum placu zaplanowano miejsce do gry w szachy i w karty, są ławeczki i siedziska na murkach, a także stojaki dla rowerów.

Na środku znajduje się niewielka mulda trawiasta, a całość została otoczona murkiem. Zasadzono nowe krzewy, a uroku miejscu dodaje rzeźba „Leżąca w słońcu”. Jest ona wykonana z brązu według projektu prof. Anny Rodzińskiej oraz architekta Józefa Iwańskiego.

„Zabunkrowani” – tak nazywa się plac zabaw dla dzieci, który znajduje się na terenie skweru. Nazwa nawiązuje do historii tego miejsca, gdyż znajdował się tu podziemny schron. W miejscu, gdzie dawniej znajdowało się wejście do schronu postawiono drewniany taras, na którym umieszczono siedzisko przypominające puzzla.

Na placu jest piaskownica, zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa oraz huśtawka. Nieco dalej, dla starszych są urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Przed wejściem na plac od ul. Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego, stoi głaz upamiętniający Kazimierza Bonawenturę Nowakowskiego (1879-1952), lekarza, współtwórcę nowoczesnej chirurgii w Poznaniu, powstańca wielkopolskiego i ofiarę hitlerowskich represji. Projektantem pomnika był Jerzy Sobociński.


Miejsce to doczekało się modernizacji po ponad 30 latach.
Cieszy mnie to, że Poznań pięknieje, że są odnawiane parki, place, skwery, co sprawia, że miasto nabiera nowego blasku.

Podobne wpisy:

Park Heweliusza – zegar słoneczny i tor przeszkód dla psów
Szachty warte Poznania