Wielu mieszkańców Wielkopolski obawia się kosztów związanych z wymianą pieca na nowy i wykonaniem termomodernizacji. Tymczasem w nowej wersji unijnego programu „Czyste powietrze” można otrzymać nawet pełne dofinansowanie, nie inwestując na początku ani złotówki, a jedynym kosztem jaki trzeba będzie ponieść, jest zapłacenie 8 procentowego podatku VAT.

Jest to więc doskonała okazja, aby wykonać termomodernizację na koszt Unii Europejskiej.  Oczywiście to, czy kwalifikujesz się do pełnego dofinansowania, zależy m.in. od dochodów.

Dlaczego Unia daje tak duże dopłaty?

Kopciuchy, czyli piece na węgiel, drewno, ekogroszek, czy inne, które nie spełniają norm,  mają w najbliższych latach całkowicie zniknąć i zostać zastąpione bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. Dla każdego województwa obowiązują inne terminy oraz zasady wymiany kopciucha. Dopłaty są tak wysokie, gdyż przeciętnej rodziny po prostu nie byłoby stać na przeprowadzenie wymiany z własnych środków.

Terminy wymiany pieców w Wielkopolsce

Z uchwały antysmogowej dla Wielkopolski wynika, że już do 31 grudnia 2023 roku powinny zostać wymienione kopciuchy, czyli stare piece centralnego ogrzewania na węgiel lub drewno, które nie spełniają norm żadnej z klas. Tymczasem wielkopolscy samorządowcy szacują, że nawet 40 proc. takich pieców nie zostało wymienionych.

A należy pamiętać, że osoby, które spóźnią się z wymianą, mogą zostać ukarane grzywną aż 5000 zł. Utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.

Następny termin to 31 grudnia 2025 roku – do tej daty powinny zostać wymienione piece niespełniające wymogów ekoprojektu, a więc miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, czyli piece kaflowe, piece typu koza oraz kominki.

Tutaj jednak są pewne wyjątki – zamiast wymiany można zamontować w piecach odpowiednie filtry, tak aby spełniały wymogi. Nie ma też potrzeby wymiany pieca ani montowania w nim filtra, jeżeli urządzenie jest sprawne w minimum 80 procentach.

Końcowa data wymiany źródła ciepła to 31 grudnia 2027 roku. Do tego momentu trzeba wymienić piece o klasie 3. i 4, czyli kotły i piece na węgiel lub drewno według normy PN-EN 303-5:2012.

Po tym terminie będą mogły być użytkowane jedynie kotły klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 maja 2018. Takie urządzenia będą mogły być stosowane do końca ich żywotności.

Kto może skorzystać ze 100 procent dofinansowania?

Jeżeli zdecydujesz się na kompleksową termomodernizację domu, a więc oprócz wymiany źródła ciepła, także na wymianę okien i drzwi, docieplenie poddasza, ocieplenie ścian, wtedy możesz ubiegać się o dotacje w wysokości 100 procent. Od niedawna jest możliwość przeprowadzenia samej termomodernizacji, bez wymiany pieca, pod warunkiem, że piec spełnia wymagane normy.

Jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, lub wydzielonego lokalu mieszkalnego w takim domu to możesz skorzystać z programu. Obowiązuje tutaj określone kryterium dochodowe.

Co bardzo ważne, piec i tak będziesz musiał wymienić, możesz to zrobić sam lub przy pomocy środków z Unii Europejskiej.

Kryteria dochodowe:

roczne zarobki (dochód roczny) do 135 000 zł – wtedy możesz starać się o podstawowe dofinansowanie (Część 1 Programu)

lub

miesięczne łączne zarobki twoje i osób z tobą mieszkających i wspólnie utrzymujących się, które w przeliczeniu na osobę (przeciętny dochód na osobę w gospodarstwie domowym) nie przekraczają:

  • 1894 zł – jeżeli mieszkasz z kimś,
  • 2651 zł – jeżeli mieszkasz sam(a),

wtedy możesz starać się o podwyższone dofinansowanie (Część 2 Programu),

lub

miesięczne łączne zarobki twoje i osób z tobą mieszkających i wspólnie utrzymujących się, które w przeliczeniu na osobę (przeciętny dochód na osobę w gospodarstwie domowym) nie przekraczają:

  • 1090 zł – jeżeli mieszkasz z kimś,
  • 1526 zł – jeżeli mieszkasz sam(a),

To jest 3 próg programu, w którym możesz uzyskać pełne dofinansowanie aż do 136 200 zł., będziesz musiał jedynie zapłacić 8 procentowy Vat. Jak widać bardzo trudno jest znaleźć się w tym progu, gdyż dochody muszą być bardzo niskie. Warto jednak skonsultować się z doradcą, czy się kwalifikujesz, gdyż do dochodu nie wlicza się np. renta z tytułu niepełnosprawności czy 800+. Z kolei jeżeli płacisz alimenty to dochód się obniża.

Generalnie bardzo ciężko jest zmieścić w kryteriach, jeżeli wszystkie osoby tworzące gospodarstwo domowe zarabiają. Sytuacja może się zmienić, jeżeli są dzieci, czy inne osoby, które nie mają dochodu.

Jeżeli znajdziesz się w drugim progu dochodowym, to wtedy można otrzymać 70-80% dofinansowania, to również bardzo dużo.

Jak skorzystać z dofinansowania?

Wniosek możesz złożyć przez Internet na stronie rządowej.

Jeśli nie masz kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego, możesz wypełnić wniosek w serwisie Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), wydrukować, podpisać i złożyć w wersji papierowej do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Na stronach internetowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Najprostszym sposobem na zweryfikowanie czy kwalifikujesz się na dofinansowanie jest kontakt bezpośrednio ze mną. Możesz napisać na adres: kontakt@poznanskieklimaty.pl. lub zadzwonić na 696 433 327. W razie pozytywnej weryfikacji pomagam wypełnić bezpłatnie wniosek i nadzoruję cały proces aż po otrzymanie dotacji.

Jarosław Zwiernik specjalista ds. dofinansowań, Doradca techniczno-energetyczny w firmie Eco4Planet.