Położony na Ratajach między osiedlami Jagiellońskim, Rzeczypospolitej, Polan, Bohaterów II Wojny Światowej i Powstań Narodowych park Rataje, który łączy górny i dolny taras Rataj, to z pewnością jeden z najpiękniejszych i najciekawszych parków miejskich w Poznaniu.

Park powstał w 2018 roku na zaniedbanym terenie, w miejscu, w którym wcześniej znajdowało się gruzowisko. Teraz mamy tam ścieżki spacerowe, zakątki ciszy, drzewa i krzewy oraz plac zabaw. Są także miejsca rekreacji ze stolikami do gier w chińczyka czy do gry w szachy.

Jednak to nie wszystko. Znajduje się tu unikatowy Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej, o którym pisałem w osobnym artykule. Park Rataje jest drugim co do wielkości parkiem w Poznaniu po Cytadeli.

Mieszkańcy Rataj mają więc wspaniałe miejsce na spacery, które jest zarazem miejscem edukacyjnym. Wielu mieszkańców Poznania nie ma jednak pojęcia o istnieniu tego parku, a zdecydowanie warto wybrać się na Rataje, choćby dlatego, żeby zobaczyć Skansen Średzkiej Kolei.

Park jest podzielony na strefy tematyczne. Oprócz wspomnianego już skansenu, mamy jeszcze m.in. „ogród zmysłów”, terenowy park rowerowy czy aleję drzew pamięci.

Jedną z najciekawszych stref jest „ogród zmysłów”, w skład którego wchodzą ogrody tematyczne. Mamy tutaj ogród szumiących traw, ogród krzewów owocowych, ogród ziół oraz ścieżkę sensoryczną.

W pewnych okresach roku najczęściej pod koniec zimy, park znajduje się pod wodą. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, a zdaniem przyrodników taka sytuacja jest nawet korzystna, gdyż przyroda na tym korzysta w miesiącach letnich, kiedy mamy do czynienia z suszą.

Mamy już wiosnę, wszystko zaczyna się zielenić, więc jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się na spacer to Park Rataje będzie świetnym wyborem.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Podobne artykuły:

Park Heweliusza – zegar słoneczny i tor przeszkód dla psów

Stare Zoo – kameralny park i atrakcje dla dzieci

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu

Spacer po lesie bez wyjeżdżania z Poznania – najlepsze miejsca

Rezerwat Meteoryt Morasko i najwyższy szczyt Poznania