W Poznaniu nie brakuje pięknych miejsc zarówno na krótsze jak i dłuższe spacery. I pewnie każdy z Was ma swoje ulubione miejsca, które mogą być związane ze wspomnieniami, czy z dzieciństwem. Tutaj postanowiłem zaproponować kilka miejsc na wiosenną przechadzkę

1. Ogród Botaniczny UAM

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zachwyci nie tylko miłośników natury. Zgromadzono tu imponującą kolekcję roślin podzieloną na działy tematyczne. W parku znajduje się też Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny oraz zabytkowy drewniany Pawilon Letni. Ale znajdziecie tu także spokój i ciszę, szczególnie teraz wiosną, wśród rodzących się do życia roślin i śpiewu ptaków można usiąść na ławeczce i odpocząć od zgiełku i codziennych spraw.

Wstęp do Ogrodu Botanicznego jest bezpłatny. W pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym znajduje się kawiarnia.

2. Szachty

O Szachtach pisałem już w osobnym artykule. Możecie go znaleźć tutaj. To jedno z moich ulubionych miejsc. Bywałem tam w latach dzieciństwa, kiedy był to teren jeszcze zupełnie dziki. W ostatnich latach miejsce to wypiękniało, powstały alejki spacerowe, tablice informacyjne oraz wieża widokowa. Szachty znajdują się między osiedlem Kopernika a Luboniem. W pobliżu Kopernika jest to teren nadal niezagospodarowany, natomiast na spacer polecam szczególnie  okolice Świerczewa, między Leszczyńską, Głogowską a Luboniem.

Szachty stają się coraz bardziej popularne, ale mimo wszystko nie ma tam jeszcze takich tłumów jak nad Maltą czy w okolicach jeziora Rusałka, co docenią ci z Was, którzy preferują spokojniejsze miejsca.

3. Malta

Maltę to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród mieszkańców Poznania. Wokół jeziora maltańskiego jest sporo atrakcji, m.in. Termy Maltańskie, Kopiec Wolności, tor saneczkowy, zjazd pontonami ze stoku czy pole do minigolfa. W pobliżu jest park linowy, a niedaleko Malty znajduje się nowe zoo. Ci, którzy chcieliby się wybrać na nieco dłuższy spacer, mogą udać się w kierunku malowniczych okolic stawu Olszak, leżącego pośród lasów.

4. Jezioro Rusałka

Jezioro Rusałka to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku poznaniaków. Miejsce dobre zarówno na piesze spacery, jak i wycieczki rowerowe. Spacer dookoła jeziora to około 3,5 km. Szczególnie w weekendy przebywa nad jeziorem dużo plażowiczów i spacerowiczów.

Ci, którzy lubią dłuższe piesze wędrówki, mogą zaplanować spacer szlakiem trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz”.

5. Stare zoo

Od kilku lat zabytkowe Stare Zoo jest ogólnodostępnym parkiem, do którego wstęp jest bezpłatny. Są tu zwierzęta, głównie gatunki udomowione, takie jak: kuce szetlandzkie, owce bretońskie, owce kameruńskie, osły, kozy oraz kilka małych zwierząt egzotycznych. Atrakcją dla dzieci jest park linowy czynny od wiosny do jesieni. Są też punkty gastronomiczne, kawiarnia, lody, plac zabaw dla małych dzieci. Stare Zoo to propozycja kameralnego spaceru dla całej rodziny. O Starym Zoo pisałem już tutaj.

6. Cytadela

Cytadela to świetne miejsce na spacery dla całej rodziny. Szerokie, bezpieczne alejki zachęcają do jazdy na rolkach, wrotkach czy rowerem. Na Cytadeli jest również kawiarnia, plac zabaw dla dzieci oraz miejsca, gdzie można zorganizować piknik.

Dzieciaki będą też zachwycone plenerowym parkiem sprzętu wojskowego. Jest tu kilka egzemplarzy pojazdów wojskowych, samoloty z okresu powojennego oraz działa i moździerze. A w Muzeum Uzbrojenia można zobaczyć kolekcję broni, karabiny, pistolety i amunicję. To na pewno gratka nie tylko dla dzieciaków, ale wszystkich miłośników militariów.

7. Park Wilsona i Palmiarnia

W latach dzieciństwa bywałem tutaj często. Babcia zabierała mnie na spacery do parku, wtedy jeszcze Kasprzaka. Lubiłem dokarmiać kaczki, a w tamtych czasach nie było to jeszcze zabronione. Park Wilsona ma niewielki obszar, jest całkowicie ogrodzony i zamykany na noc. Można do niego wejść jedną z sześciu bram. Do roku 1925 park pełnił funkcję Miejskiego Ogrodu Botanicznego.  Usytuowany między ulicami Głogowską, Berwińskiego i Matejki, jest jednym z najlepiej zadbanych i najpiękniejszych parków Poznania.

Obowiązkowym punktem programu – jeśli ktoś jeszcze nie był – jest wizyta w Palmiarni.  Jest ona otwarta codziennie od wtorku do niedzieli. Palmiarnia jest największym w kraju i jednym z największych w Europie sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej. Wewnątrz jest kawiarnia, w której po zakończeniu zwiedzania można napić się kawy. Dla mnie jest to jedna z 10 największych atrakcji Poznania.

8. Lasek Marceliński

A teraz propozycja wyrwania się nieco z centrum i udania się do miejsca zwanego zielonym salonem Grunwaldu, czyli do Lasku Marcelińskiego. Jest tu sporo ścieżek zarówno pieszych jak i rowerowych, są też oznakowane trasy dla biegaczy i place zabaw dla dzieci. Jest ścieżka przyrodniczo leśna z ośmioma tablicami przystankowymi.

Te tereny są bliskie mojemu sercu, mieszkałem nieopodal więc bywałem tam dość często. W Lasku Marcelińskim wziąłem też udział w swoich pierwszych zawodach biegowych na 5 km.

9. Spacer nad Wartą

Nad Wartą coraz więcej się dzieje, szczególnie latem. Pisałem już o plażach miejskich,  wtedy jest też jest kino i teatr. Nad Wartą jest sporo miejsc na spacery, poczynając od Wartostrady wzdłuż ulicy Szelągowskiej, czy też nieco dalej w parku Dębina.

To tylko kilka wybranych przeze mnie miejsc, ale jest ich dużo więcej. Choćby rezerwat przyrody „Żurawiniec” na Piątkowie, czy Góra Moraska. Każdy z Was na pewno znajdzie swoje ulubione miejsce na spacery. Najważniejsze, żeby wyjść z domu i przebywać na świeżym powietrzu, blisko natury. Spędzanie całych dni przed ekranem komputera i przed telewizorem najlepszym pomysłem nie jest, a 30 minut spaceru dziennie przedłuża życie do 5 lat.