Nie trzeba wyjeżdżać z Poznania, żeby znaleźć ciekawe obiekty przyrodnicze. Zdecydowanie najciekawszy taki obiekt znajduje się przy północnej granicy miasta. Mowa o rezerwacie przyrody Meteoryt Morasko. 

Jest on zlokalizowany 9 kilometrów od centrum, i około pół kilometra od dawnej wsi Morasko. W pobliżu rezerwatu znajduje się najwyższe wzniesienia Poznania – Góra Moraska licząca 153,8 m n.p.m. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić tych miejsc to koniecznie powinniście nadrobić zaległości. Zanim jednak zaproponuję propozycję trasy, kilka słów o rezerwacie.

Rezerwat został utworzony w 1976 roku na powierzchni 54,5 ha. Wtedy jeszcze nie znajdował się w granicach miasta. Do obszaru miasta Poznania został włączony w 1987 roku.

Jest to grupa 7 kraterów powstałych w wyniku uderzenia w ziemię odłamków dużego meteorytu żelaznego (tzw.syderytu), należącego prawdopodobnie do roju Perseidów, z którym Ziemia spotyka się w połowie sierpnia każdego roku. Upadek meteorytu nastąpił pomiędzy 4000 a 3000 r p.n.e, jego masa wynosiła około 4500 ton. Opadając w kierunku ziemi z prędkością 20 km/sek, utracił 95 procent tej masy wskutek nagrzania się w atmosferze. Odłamki, które spadły w okolicach Moraska miały masę około 80-200 ton. Największy z kraterów, który powstał po upadku meteorytu ma średnicę 100 m i głębokość ok. 13 m.

Największy z odnalezionych odłamków meteorytowych miał masę 78 kg. Moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisko obiektów tego typu. Jest to też wysokiej klasy obiekt przyrodniczy.

Część rezerwatu znajduje się na stokach Góry Moraskiej.

Góra Moraska – wzniesienie morenowe, jedna z kulminacji środkowo-poznańskiej moreny czołowej. Najwyższy punkt Poznania o wysokości 153,8 m n.p.m. Na stoku góry pod koniec lat 80-tych XX wieku zbudowano zbiorniki retencyjne wody pitnej dla Poznania. Na terenie zajmowanym przez zbiorniki postawiono maszt telekomunikacyjny o wysokości ok. 70 metrów.

Szczyt Góry Moraskiej

Jak dojechać do Moraska

Do rezerwatu i na Górę Moraską można wybrać się pieszo z Piątkowa. To jest propozycja wycieczki dla osób, które lubią dłuższe spacery. Na osiedlu Stefana Batorego ma swój początek żółty szlak turystyczny, który prowadzi do rezerwatu Meteoryt Morasko i dalej wspina się na szczyt Moraskiej Góry. Szlak kończy swój bieg na osiedlu Jana III Sobieskiego. Ma on 11 kilometrów, więc decydując się na taką wycieczkę musicie zaplanować sobie około 3 godzin. Osobiście polecam spacer żółtym szlakiem, gdyż pozwala on zapoznać się z walorami krajoznawczymi tej części Poznania.

Ci którzy niespecjalnie lubią piesze wycieczki mogą wybrać się na Morasko samochodem, przy wejściu do rezerwatu jest parking. Dojście z parkingu do „meteorytów” zajmie około 5 minut. Spacer na szczyt Góry Moraskiej to około 15 minut.

Do rezerwatu można także dojechać komunikacją miejską z dworca autobusowego na osiedlu Sobieskiego, do przystanku Rezerwat Morasko kursuje autobus nr 902.

Na terenie rezerwatu znajdują się tablice informacyjne, z informacjami o kraterach oraz o przyrodzie rezerwatu.

W bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody Meteoryt Morasko znajduje się głaz Franciszka Jaśkowiaka, poznańskiego krajoznawcy. Jest to jeden z trzech głazów – pomników przyrody w Poznaniu. Tuż obok znajduje się zabytkowa aleja lipowa, rosnąca wzdłuż ulicy Meteorytowej będąca pomnikiem przyrody.

Jak widzicie, nie trzeba wcale wyjeżdżać z Poznania, żeby zaplanować ciekawą wycieczkę przyrodniczą. Jeśli macie wolny dzień i zastanawiacie się, gdzie wybrać się na spacer, wycieczka do rezerwatu Meteoryt Morasko i zdobycie Góry Moraskiej może być świetną propozycją.

Podobne artykuły:

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu