Poznań jest piątym miastem po Krakowie, Gdańsku, Warszawie i Toruniu, które ma swoją edycję gry Monopoly. Jest to gra planszowa polegająca na handlu nieruchomościami. Została wymyślona w Stanach Zjednoczonych, a swoje edycje mają miasta z całego świata, m.in. Nowy Jork, Sydney czy Londyn.

Jest coś, co odróżnia poznańską edycję gry od pozostałych – to gwara poznańska. Karty „szansy” i „kasy społecznej” zostały zamienione na „Fifny knyf” „Bejmy do wiary”.

Dzisiaj, kiedy do Polski dotarł koronawirus i wiele osób decyduje się zostać w domu, dobrym pomysłem na wykorzystanie wolnego czasu jest pograć rodzinnie w gry planszowe. Poznaniakom polecam szczególnie Monopoly Poznań.

Na planszy znajduje się 30 obiektów, większość jest dobrze znana, ale jest kilka, o których być może nie wiedzieliście. Dlatego przygotowałem dla Was krótki przewodnik ze zdjęciami po miejscach, które znalazły się na poznańskiej planszy Monopoly.

Pierwszym obiektem, który znajduje się zaraz po przekroczeniu pola start jest Nowe Zoo.

Nowe Zoo.

Nowe Zoo nie będzie się pewnie cieszyło dużym pożądaniem wśród graczy, gdyż jest to jeden z dwóch najtańszych obiektów na planszy.

Nowe Zoo znajduje się na ulicy Krańcowej w pobliżu Malty, jest to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce i jeden z dwóch ogrodów zoologicznych na terenie Poznania. Został założony w 1974 roku na Białej Górze, wschodnim klinie zieleni Poznania.

Twierdza Poznań

Jest to zespół fortyfikacji zbudowanych na terenie Poznania w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. Największym obiektem twierdzy Poznań jest Fort Winiary czyli Cytadela, a w skład twierdzy wchodziło 18 fortów oraz obiekty wspomagające umieszczone w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km.

Radio Eska

Kolejnym polem, jest Radio ESKA. To pole nie będzie lubiane przez graczy, gdyż trzeba zapłacić 200 zł za wykupienie reklamy.

Główna siedziba radia Eska znajduje się w Warszawie, ale radio posiada też rozgłośnie lokalne m.in. w Poznaniu. Poznańska siedziba znajduje się na ulicy Piekary 14/15.

Novotel Poznań Centrum

Hotel znajduje się przy pl. Andersa 1, w centrum miasta. Jest to największy hotel w Poznaniu, pierwotnie funkcjonował pod nazwą Hotel Orbis Poznań. Należy on do sieci  AccorHotels.

Ostrów Tumski

Tego miejsca nie trzeba poznaniakom specjalnie przedstawiać. Tutaj zaczęła się historia Poznania, a także historia Polski. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Na Ostrowie Tumskim znajduje się najstarsza polska katedra, która jest  również jednym z najstarszych polskich kościołów.

Brama Poznania ICHOT

Jest o Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, znajduje się na Śródce i jest połączona z Ostrowem Tumskim kładką przebiegającą nad rzeką Cybiną.

Mural na Śródce

To najsłynniejszy poznański mural – “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”, znajduje się  na budynku przy ul. Śródka 3. Mural został nominowany w plebiscycie „7 Cudów Polski 2016”, organizowanym przez National Geographic Traveler.

SP nr 51 im. Bronisława Szwarca

Szkoła Podstawowa nr 51 zwyciężyła w konkursie na kreatywny film związany z przyjazdem Pana Monopoly do stolicy Wielkopolski i dzięki temu znalazła się na planszy poznańskiej edycji gry. Prace do konkursu zgłosiło ponad 20 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego Poznania. O zwycięstwie decydowała liczba polubień i udostępnień na Facebooku. Szkoła znajduje się na osiedlu Lecha 37.

Elektrociepłownia Karolin Veolia

To spółka akcyjna z branży energetycznej z siedzibą w Poznaniu na Karolinie. Veolia to bardzo nowoczesny zakład, odpowiada za to, żeby mieszkańcom Poznania było ciepło.

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu to uczelnia z ponad 20-letnim doświadczeniem w kształceniu na kierunkach biznesowych. Siedziba znajduje się przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 5.

Uniwersytet Adama Mickiewicza

Jest jednym z najlepszych ośrodków akademickich w Polsce i uczelnią badawczą. Na renomę uniwersytetu wpływa ponad stu letnia tradycja oraz wybitne osiągnięcia naukowe kadry akademickiej.

Novotel Poznań Malta

Novotel Poznań Malta to 3-gwiazdkowy hotel atrakcyjnie położony w pobliżu Term Maltańskich, 2,5 km od centrum Poznania.

Maltanka

Kolejka Parkowa Maltanka o całkowitej długości torów 3850 m. Kursuje od restauracji Maltanka w pobliżu ronda Śródka do Nowego Zoo. Rocznie przewozi około 200 tysięcy pasażerów. Rozstaw torów kolejki wynosi 600 mm.

Galeria Malta

Znajduje się w pobliżu Jeziora Maltańskiego. W budynku, mieści się ponad 120 salonów najbardziej popularnych polskich i międzynarodowych marek, punkty usługowe, restauracje, kawiarnie oraz Multikino.

Jezioro Maltańskie

Jezioro maltańskie to sztuczny zbiornik wodny, znajdujący się we wschodniej części miasta. Jezioro Maltańskie to jedna z głównych atrakcji Poznania. Jest to też ulubione miejsce spacerowe poznaniaków. Wielką zaletą tego miejsca jest to, że znajduje się bardzo blisko centrum miasta. Na Maltę można dojechać komunikacja miejską. Wokół jeziora znajduje się mnóstwo atrakcji, m.in. Termy Maltańskie.

Blok Snake

Na budynku znajdującym się na osiedlu Orła Białego w Poznaniu znajduje się elewacja nawiązująca do popularnej gry „Wąż” (Snake), której największa popularność miała miejsce w latach 90-tych XX wieku. Aplikacja dostępna była na większości ówczesnych telefonów komórkowych i stała się ikoną popkultury.

Towarowa 39

Towarowa 39 to najwyższy budynek mieszkalny w Poznaniu. W budynku znajdzie się 180 mieszkań na piętrach od 3 do 21. Natomiast w niższej części będą biura i lokale usługowe. Jest to inwestycja największego poznańskiego dewelopera firmy Ataner.

Nickel Development Warzelnia

Warzelnia Poznań to klimatyczny, luksusowy kompleks apartamentów i mieszkań wyróżniający się oryginalną architekturą i przestronnymi wnętrzami. Kompleks zlokalizowany jest między ulicą Majakowskiego a Stawem Browarnym. Staw oraz otaczająca go zieleń i zabytkowy browar Mycielskich można podziwiać przez duże okna apartamentów, co tworzy niepowtarzalny klimat we wnętrzach. Nickel Development to poznańska firma rodzinna.

Mercure Poznan Centrum

Mercure Poznan Centrum to 4 gwiazdkowy hotel położony tuż obok terenów targowych przy ul. Roosevelta 20. Dawniej był to Hotel Orbis Merkury. Po 1989 obiekt został włączony do sieci Mercure.

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Międzynarodowe Targi Poznańskie istnieją od 1921 r. Trudno wyobrazić sobie Poznań bez targów – miejsca największych imprez targowych, konferencji a także koncertów gwiazd.

MPK Poznań

Tradycje Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sięgają roku 1880, kiedy w Poznaniu powstał pierwszy tramwaj konny. Dzisiaj park autobusowo-tramwajowy MPK Poznań to m.in. kilkaset niskopodłogowych klimatyzowanych pojazdów. MPK Poznań obsługuje również linie turystyczne w sezonie letnim oraz kolejkę parkową „Maltanka”.

Koleje Wielkopolskie

Koleje Wielkopolskie to spółka kolejowa powołana 28 września 2009 przez samorząd województwa wielkopolskiego do wykonywania przewozów regionalnych na terenie Wielkopolski oraz częściowo na terenie Województwa łódzkiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Spółka posiada nowoczesne pociąg. Elf 2 o długości 90 metrów, mogące pomieścić prawie 600 pasażerów i jechać nawet 160 km/h. Pociągi posiadają klimatyzację, WiFi, biletomaty, wyświetlacze z informacjami oraz system zapewniający komunikację pasażerów z maszynistą.

Volkswagen Poznań

Volkswagen Poznań to nowoczesna fabryka samochodów i komponentów. Firma funkcjonuje w Poznaniu od 1993 roku. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata. Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce. Firma zatrudnia ponad 11 000 pracowników.

Urząd Miasta Poznania

Urząd Miasta Poznania znajduje się na Placu Kolegiackim 17. Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w sezonie letnim odbywają się imprezy dla mieszkańców miasta.

Centrum Kultury ZAMEK

Centrum Kultury ZAMEK to jedna z największych instytucji kultury w kraju. Każdego roku odbywa się w nim 2500 wydarzeń. W przestrzeniach ZAMKU odbywają się koncerty, spektakle, wystawy sztuki, spotkania literackie i pokazy filmowe.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajduje się w budynku Odwachu na Starym Rynku. Muzeum dokumentuje wybuch i przebieg Powstania wielkopolskiego w latach 1918-1919. Przedstawia również dzieje ruchu niepodległościowego Wielkopolski od pierwszej połowy XIX wieku do końca dwudziestolecia międzywojennego.

Ibis Poznań Stare Miasto

Hotel Ibis Poznań Stare Miasto należy do AccorHotels – (sieć Ibis). Znajduje się na ul. Kazimierza Wielkiego 23. Hotel dysponuje 146 pokojami, posiada 292 miejsca noclegowe. Został otwarty w 2000 roku pod nazwą Hotel Ibis Poznań.

Stary Browar

Stary Browar to nowoczesne centrum handlowe, które jest również centrum kultury i edukacji. Można tu zrobić zakupy w ponad 200 sklepach, dobrze zjeść, obcować ze sztuką i dobrym designem. Odbywają się tu liczne wydarzenia, jak koncerty, pokazy czy spotkania z ciekawymi osobami. Latem w parku Starego Browaru odbywają się pokazy kina plenerowego.

Epoznan.pl

Epoznan.pl to portal informacyjny dla mieszkańców Poznania. Jeśli staniesz na tym polu, kupujesz reklamę i płacisz 100.

Ratusz

I na koniec poznański Ratusz, który jest najdroższym polem na planszy, jest więc bardzo pożądanym obiektem dla graczy. Ratusz był początkowo budowlą drewnianą, później około 1300 r. wystawiono ratusz w stylu gotyckim. Włoski architekt Jan Baptista Quadro przebudował ratusz, nadając mu formy renesansowe. Jego dzieło do dzisiaj jest uważane za perłę architektury renesansowej na północ od Alp.

Tak więc zachęcam do gry a przy okazji do poznawania obiektów znajdujących się na planszy.

Tutaj możecie kupić grę Monopoly Poznań.