Z cyklu dzielnice Poznania dzisiaj o poznańskim Łazarzu

Łazarz jest położony wzdłuż ulicy Głogowskiej i wchodzi w skład dzielnicy administracyjnej Grunwald. Dzielnica jest zamieszkiwana przez około 30 tysięcy ludzi. Granice Łazarza wyznaczają ulice: Krauthofera Krotkowskiego – Palacza – Arciszewskiego – Reymonta – Rondo Jana Nowaka Jeziorańskiego – Grunwaldzka – Bukowska – Roosevelta – Głogowska – Gąsiorowskich – Kolejowej.

Historia

Dawniej była to wieś zwana Święty Łazarz powstała na terenach dawnego szpitala św. Łazarza, który znajdował się przy obecnej ul. Niedziałkowskiego. Nazwa Św. Łazarz pochodzi właśnie od tego szpitala przy którym znajdował się też niewielki kościół św. Łazarza. Należały do niego spore obszary ciągnące się aż do wsi Górczyn.

W XVIII wieku na terenie wsi zaczęli osiedlać się Bambrzy. Na należących do nich gruntach wniesiono kościół Matki Bolesnej oraz dworzec kolejowy. Tory kolejowe przecięły dawne pola „łazareckie”. Część terenu znalazła się w obrębie Wildy, a ziemie położone po drugiej stronie linii kolejowej zachowały nazwę Św. Łazarz.

W XIX wieku Św. Łazarz przekształcił się w odrębną gminę, z własnym sołtysem, którego wybierali mieszkańcy. Rada Gminy przygotowała tereny Łazarza do włączenia ich w obręb miasta, co nastąpiło w kwietniu 1900 roku.

Przy ulicy Głogowskiej 37 znajduje się dom ostatniego sołtysa wsi – Adama Jeskego

Dzielnica Poznania

Gdy Łazarz stał się dzielnicą Poznania, zaczęły powstawać piękne kamienice o bogatych formach eklektycznych i secesyjnych, szczególnie w okolicach ulic Matejki i Małeckiego. To była luksusowa część dzielnicy, którą zamieszkiwali ludzie, których stać było na wysokie czynsze. W zamian otrzymywali duże przestronne wielopokojowe mieszkania w spokojnej, urokliwej dzielnicy w pobliżu ogrodu Botanicznego (dzisiaj park Wilsona).

Nieco na południe, wzdłuż torów kolejowych oraz ulic Kolejowej i Łukaszewicza powstawały skromne domostwa dla kolejarzy.

W samym centrum dzielnicy znajduje się rynek Łazarski, bardzo popularne targowisko. To najbardziej „łazarskie” miejsce na Łazarzu. Dawniej na Rynku Łazarskim można było kupić praktycznie wszystko – stare monety, ordery, lampy.

Na Łazarzu znajduje się jeden z najładniejszych parków Poznania, wspomniany wcześniej park Wilsona z Palmiarnią Poznańską.

Z kolei w parku Kasprowicza mamy halę widowiskowo-sportową Arena. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Łazarza, a także całego Poznania.

W pobliżu Areny w rejonie ulic Wojskowej, Wyspiańskiego i Ułańskiej znajduje się nowoczesny kompleks apartamentowy, hotelowy i gastronomiczny – City Park. Jest tam znana restauracja Browar Ułan, gdzie można napić się warzonego na miejscu piwa. Na skraju dzielnicy rozciągają się tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Znani ludzie związani z Łazarzem

Na Łazarzu przez znaczną część swojego życia mieszkała Anna Jantar. Na ścianie domu przy ulicy Kasprzaka 7 znajduje się tablica poświęcona tragicznie zmarłej piosenkarce. Anna Jantar nie tylko tu mieszkała, ale również się uczyła – w VIII Liceum Ogólnokształcącym. W kościele Św. Anny wzięła ślub. W 1976 r. urodziła Natalię Kukulską.

Natomiast w budynku przy zbiegu ulic Berwińskiego i Głogowskiej, mieszkał Roman Wilhelmi, słynny aktor filmowy i teatralny. Inne znane postacie związane z Łazarzem to podróżnik Kazimierz Nowak i pisarz Jerzy Waldorf.

Interaktywny pomnik-rower poświęcony słynnemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi

Osobiście mam do Łazarza spory sentyment. Bywałem tu bardzo często, na ulicy Karwowskiego mieszkała moja babcia. Na rynku Łazarskim jeszcze jako dzieciak handlowałem plakatami z gazety bravo. Tam też kupowałem sporo komiksów.

Wkrótce wypięknieje Rynek Łazarski, jego przebudowa właśnie się rozpoczyna. Prężnie działa Klub Osiedlowy KRĄG, który istnieje od 1987 roku i ma swoją siedzibę przy ulicy Dmowskiego 37. Klub organizuje m.in. Dni Łazarza – coroczne święto podczas którego odbywają się koncerty, turnieje i wiele innych imprez. Pierwsze Dni Łazarza odbyły się w 1987 roku, miały one uświetnić 30-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

Eklektyczna kamienica Margarety Grüder – jedna z najokazalszych na Łazarzu

Myślę, że Łazarz będzie się stawał dzielnicą coraz bardziej modną? Na Łazarzu zaczyna się sporo zmieniać. Pięknieją kamienice, otwierają się nowe kawiarnie oraz miejsca kultury. Sami mieszkańcy dokładają wielu starań, aby Łazarz stał się miejscem otwartym na powstawanie nowych przestrzeni i wydarzeń.

Podobne artykuły:

Palmiarnia, wyjątkowa atrakcja Poznania

Schron Arthura Greisera w Poznaniu

Najlepsze pączki w Poznaniu. Pączuś i Kawusia

Muzeum Piwa w Poznaniu – niezwykła kolekcja

Pomnik – rower Kazimierza Nowaka na poznańskim Łazarzu

Najkrótsza ulica w Poznaniu – Kącik