W piątek 17 sierpnia 2018 roku, zostało otwarte prywatne Muzeum Piwa w Poznaniu. Jest to w tej chwili jedyne takie muzeum w naszym mieście. Muzeum znajduje się nad sklepem Piwa Świata na ulicy Głogowskie 115.

Pomysłodawcą i twórcą tego wyjątkowego miejsca jest Pan Maciej Łukaszczyk, który swoją kolekcję pamiątek piwnych gromadził przez 30 lat. Zaczynał od zbierania etykiet, później reklam piwnych, pokalów i kufli. Aby zdobywać kolejne eksponaty jeździł na giełdy birofilistyczne, odwiedzał browary i rozlewnie.

Muzeum składa się z trzech pomieszczeń, w których prezentowane są eksponaty z terenów obecnej Polski. Można zobaczyć reklamy, pokale, kufle i szklanki, skrzynki, beczki, jest też sporo dokumentów browarnianych. Są butelki, jest kolekcja porcelanowych kapsli, etykiety oraz wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z piwem.

Wśród eksponatów są oczywiście również piwa, z najprawdopodobniej najstarszym piwem okocimskim z przełomu XIX i XX wieku. Oryginalna, nigdy nie otwarta butelka znajduje się w lodówce w pierwszej sali. W tej samej lodówce znajdują się też piwa grodziskie z lat 80-tych XX wieku.

Wyjątkową pamiątką jest reklama piwa okocimskiego namalowana przez Jerzego Kossaka (syna Wojciecha) w 1927 roku. Innym wspaniałym eksponatem jest reklama piwa z browaru w Grodzisku Wielkopolskim wykonana przez fabrykę manekinów w Rybniku. Jest to jedyny taki egzemplarz.

Zbieranie eksponatów trwa nadal, Pan Maciej zaraził tą pasją również swojego syna Jakuba i wspólnie wyszukują kolejne piwne pamiątki. Pan Maciej myśli już o poszerzeniu Muzeum o kolejne pomieszczenie. Być może powstanie coś w rodzaju małej kawiarenki ze starymi krzesłami, gdzie będzie można degustować złoty trunek, ale to na razie tylko plany.

 

Poznańskie Muzeum Piwa to miejsce wyjątkowe, miejsce, które trzeba odwiedzić. Znajduje się na ulicy Głogowskiej 115. Trzeba wejść do sklepu Piwa Świata i przy kasie zakupić bilet w cenie 5 zł. Pomieszczenia muzeum znajdują się nad sklepem, wchodzi się do nich schodami za kasą.