Upały nie odpuszczają, ale nie ma co narzekać, w ubiegłym roku aura latem nas nie rozpieszczała, a w tym roku mamy piękną słoneczną pogodę.
Dobrym pomysłem dla tych, którzy nie wyjechali poza miasto, może być spędzanie czasu na poznańskich plażach nad Wartą. Plaż w Poznaniu jest kilka i można do nich dojechać komunikacją miejską.
Co ważne na plażę można się wybrać nie tylko w ciągu dnia, kiedy słońce mocno przygrzewa. Atrakcji nad rzeką nie brakuje również wieczorami. Co tydzień w ramach „Kina nad Wartą” odbywają się pokazy plenerowe. Można obejrzeć naprawdę dobre filmy – zarówno hollywoodzkie produkcje, jak europejskie komedie, a także ambitne gatunkowo kino. Ale pokazy filmowe to nie jedyna atrakcja, miasto organizuje również koncerty operowe, które przyciągają tłumy poznaniaków. Oprócz tego plaże oferują sporo innych wydarzeń.
Tym, którzy pragną spojrzeć na Poznań z trochę innej perspektywy – od strony rzeki – polecam wycieczkę tramwajem wodnym.


Cztery plaże są orgnizowane przez miasto – na Szelągu, na Chwaliszewie, na Ratajach i na Wildzie. Oprócz tego funkcjonują też plaże organizowane przez prywatne podmioty.
Miasto organizuje na swoich plażach nie tylko ciekawe imprezy, ale także zapewnia podstawową infrastrukturę. Można więc korzystać z wielofunkcyjnych boisk, są miejsca do grillowania, czy nawet jacuzzi. Oprócz tego dostępne są hamaki, leżaki, parasole, kosze plażowe i prysznice. Z tego wszystkiego można korzystać zupełnie za darmo.
Odwiedziłem ostatnio poznańskie plaże korzystając z roweru miejskiego.

Plaża Miejska Szeląg

Znajduje się w pobliżu ulicy Ugory, dlatego chętnie odwiedzają ją mieszkańcy Winograd i Piątkowa. Plaża jest niewielka, ale oferuje wszystko, co potrzebne, żeby spędzić tu miło czas i wypocząć. Znajduje się tutaj drewniany budynek – „Szeląg Nowe Miejsce Kultury”. Jest to całoroczny pawilon przy ogrodzie społecznym. Przy plaży jest również przystanek tramwaju wodnego.

Plaża Miejska Chwaliszewo

Znajduje się przy Starej Gazowni w Starym Korycie Warty. To chyba najbardziej znana z poznańskich plaż. Jest blisko centrum, od Starego Rynku to około 500 metrów. Na plaży znajduje się wejście do obiektu KontenerArt – jest to Nadwarciańskie centrum kultury, sztuki i rekreacji. Poznaniacy chętnie odwiedzają to miejsce w okresie letnim, są tu organizowane warsztaty artystyczne, koncerty i wystawy.

Plaża Miejska Rataje

Znajduje się w okolicach mostu Królowej Jadwigi na osiedlu Piastowskim.
Ta trawiasta plaża jest największa z plaż miejskich. Znajduje się tu boisko do siatkówki, są piaskownice, hamaki i leżaki.

Plaża Miejska Wilda

Dojście do plaży od ul. Piastowskiej, ulicą Jordana.
To zdecydowanie moja ulubiona plaża, moim zdaniem najbardziej kameralna. To chyba też najmniej jeszcze znane miejsce. Mieliśmy tu ostatnio grilla i spędziliśmy parę miłych godzin na rozmowach, popijając zimne napoje. Są tu jacuzzi, są hamaki, kosze plażowe, palmy, można się poczuć prawie jak w tropikach.

Gorąco zachęcam do korzystania z poznańskich plaż, szczególnie tych którzy nie wybrali się na wakacje i spędzają lato w mieście. Dużo się tu dzieje, są imprezy jest miło, można się zrelaksować i odpocząć na łonie przyrody.

Przydatne linki:

Tramwaj wodny Poznań

Repertuar kina nad Wartą i innych pokazów plenerowych w Poznaniu