Interaktywny pomnik poświęcony podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi stanął przy ulicy Małeckiego 36. Kazimierz Nowak do Poznania przeniósł się po I Wojnie Światowej, mieszkał na ulicy Lodowej. W latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem, pokonując około 40 tys. km. Podróżował na rowerze, ale część trasy pokonał pieszo, na wielbłądzie, konno, czółnem i pociągiem. Wyruszył 4 listopada 1931 roku z Poznania, sam opracował trasę podróży. Był pionierem polskiego reportażu oraz prekursorem odkrywania kultury i  bogactwa Afryki.

 

Pomnik ma kształt roweru z mapą Afryki, pedałując na nim można rozświetlić zabytkową latarnię gazową, stojącą tuż obok pomnika, która zachowała się jeszcze z czasów Kazimierza Nowaka, a także naładować telefon. Rower posiada licznik. W zamyśle pomysłodawców jest, aby wykręcić na nim 40 tysięcy kilometrów, czyli tyle, ile przemierzył Kazimierz Nowak na rowerze podczas podróży przez Czarny Ląd.

Pomnik został odsłonięty 6 października 2018, powstał z inicjatywy Otwartej Strefy Kultury „Włącz Łazarz”, przy dofinansowaniu Miasta Poznania i wsparciu sponsorów. Imieniem Kazimierza Nowaka jest też nazwany skwer przy ul. Lodowej.

Na liczniku już ponad tysiąc kilometrów, a więc śmiało, wsiadajcie na rower i kręćcie kilometry. Wspólnymi siłami możemy symbolicznie przebyć taki dystans, jak Kazimierz Nowak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *