Śródka, jedna z najstarszych dzielnic Poznania, niedawno jeszcze podupadła, omijana przez turystów, teraz rozkwita. Zaczęło się to zmieniać od czasu ponownego otwarcia mostu Jordana, który pozwala pieszym przemieszczać się nad Cybiną. Jest piękna październikowa sobota, Śródka mieni się kolorami jesieni. Wybraliśmy się na tutaj, żeby skosztować wielkopolskiej kuchni. Na Śródce sporo jest uroczych kafejek i restauracji, a my kierujemy się do Hyćki.

Z ulicy wygląda całkiem niepozornie, wchodzimy do środka. Mamy szczęście jest jeden wolny stolik. Jeśli wybierzecie się do Hyćki, lepiej zarezerwujcie sobie wcześniej miejsce. W środku trzy przechodnie sale, mamy stolik na końcu, w trzeciej sali, gdzie również znajduje się scena, na której odbywają się koncerty. W manu tradycyjne dania kuchni polskiej i wielkopolskiej.

Danka wybiera czerninę – podobno maja tu najlepszą w Poznaniu – a na drugie danie kaczkę z pyzami. Ja z kolei na przystawkę biorę pyry z gzikiem, a jako danie główne polędwiczki w sosie kurkowym z szagówkami, do tego surówka. Dla Agnieszki jej ulubione naleśniki. A do popicia – nie może być inaczej – Hyćka – czyli syrop z kwiatów z czarnego bzu z wodą.

Czernina z suszonymi owocami rzeczywiście znakomita. Pyry z gzikiem w delikatnych mundurkach również smakują bardzo dobrze, a delikatne polędwiczki i szagówki to już raj dla podniebienia.

Kaczka z pyzami bardzo dobra, a wszystko ładnie podane, ale bez zbędnego minimalizmu. Porcje są duże i prezentują się okazale. Słowem doznania kulinarne cudowne.

Również wnętrze dodaje uroku restauracji, kameralny wystrój, na ścianach obrazy nawiązujące do historii Śródki. Na zewnątrz dwa stoliki, w okresie letnim dostępny jest ogródek. Ceny przystępne – za wszystko zapłaciliśmy 125 zł, to naprawdę niedużo, tym bardziej, że Śródka to ostatnio bardzo modna dzielnica.

Hyćka postawiła poprzeczkę bardzo wysoko dla restauracji serwujących dania kuchni polskiej i wielkopolskiej. Jest smacznie, klimatycznie i nastrojowo, dlatego mogę z czystym sumieniem polecić to miejsce.

Restauracja Hyćka
Rynek Śródecki 17
60-653 Poznań

Przydatne linki:

Strona internetowa restauracji Hyćka

Podobne artykuły:

Ulica Ostrówek. Tu było najmniejsze miasto świata