W drugiej połowie lat 50. na rogu ulic Grunwaldzkiej i Grochowskiej stanął 10-piętrowy blok. Powodem wybudowania tego wieżowca była kotłownia, która miała zaopatrzyć w energię cieplną wszystkie budynki osiedla Grunwald, powstającego między ulicami Grunwaldzką, Grochowską, Rycerską i Cześnikowską.
W tamtych czasach dążono do tego, aby każde nowe osiedle miało swoją kotłownię. Jednak sam wolnostojący komin kotłowni oszpeciłby okolicę, zdecydowano się więc obudować go wieżowcem.
Niski budynek przylegający od zachodu to kotłownia osiedlowa, której komin został skryty w wieżowcu. 10-kondygnacyjny blok jest dominującym budynkiem mieszkalnym na osiedlu.
Osiedle Grunwald powstało w latach 1958-1964 i było pierwszym etapem zabudowy terenów między ulicami Grunwaldzką i Bukowską. Projekt zespołu kierowanego przez Mirosławę Dworzańską zakładał budowę 830 mieszkań dla 3350 mieszkańców, w zabudowie czterokondygnacyjnej. W obrębie osiedla znalazły się też przychodnia oraz obiekty handlowe.
Dziesięciopiętrowy wieżowiec wraz z obiektami usługowymi znajdującymi się przy ulicy Grunwaldzkiej, otaczającymi prostokątny skwer, miał w założeniu tworzyć coś w rodzaju bramy do nowego osiedla. Początkowo planowano wybudować wzdłuż ulicy Grochowskiej 5 podobnych wieżowców, jako dominantę wysokościową, jednak ich realizacja okazała się na tamte czasy zbyt trudna.
Wieżowiec zaprojektowany przez Jana Wellengera zawiera nieduże mieszkania składające się z pokoju z kuchnią, przeznaczone dla dwu- trzyosobowych rodzin. Niektórzy mieszkańcy przerobili jednopokojowe lokale, urządzając dodatkowy pokój. Na parterze przez długie lata znajdowała się księgarnia, nieraz zaglądałem tam po książki, z drugiej strony budynku była się biblioteka.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.
Podobne artykuły:
Abisynia – osiedle z klimatem w Poznaniu
Park Heweliusza – zegar słoneczny i tor przeszkód dla psów
Willa Flora. Najstarszy budynek na Grunwaldzkiej
Wydawnictwo Pallottinum w Poznaniu. Tu powstaje Biblia Tysiąclecia