Grunwald jest mi szczególnie bliski, tu się wychowywałem, tu spędziłem wiele lat swojego życia i nadal spędzam. Grunwald jest położony po obu stronach ulicy Grunwaldzkiej, obejmuje osiedle Kopernika oraz tereny Raszyna.
Grunwald pojawił się na planach miasta dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej, bo już w 1919 roku ulica Kaiserin Auguste Victoria Strasse, otrzymała nazwę Grunwaldzka dla upamiętnienia Bitwy pod Grunwaldem. Ulica była ważnym punktem na mapie Poznania, stąd też nowo utworzonej dzielnicy nadano nazwę Grunwald.
Wcześniej na terenach dzisiejszego Grunwaldu były pola. Pod koniec XIX wieku zaczęły powstawać koszary. Były one położone przy ulicy Grunwaldzkiej, Bukowskiej i Marcelińskiej.
W dwudziestoleciu międzywojennym nastąpił intensywny rozwój zachodnich części miasta. To wtedy rozpoczęła się kariera Grunwaldu. Wpływ na to miała z pewnością Powszechna Wystawa Krajowa, która spowodowała zainteresowanie tymi terenami. Przy Grunwaldzkiej powstał hotel Polonia (dzisiejszy Szpital Wojskowy). Budowa trwała bardzo krótko, co wymagało ogromnego wysiłku, hotel miał 370 pokoi.
Wtedy też zaczęły powstawać osiedla willowe. Były to najczęściej piętrowe pojedyncze wille. Część z nich powstała jeszcze przed wojną, kolejne tuż po wojnie. Osiedla willowe położone są po obu stronach ulicy Grunwaldzkiej, która stanowi główną oś dzielnicy.
Po II wojnie światowej Grunwald rozwijał się dynamicznie. Do lat 70. tych XX wieku dokonano tu największych inwestycji mieszkaniowych. W latach 80. powstało osiedle Kopernika.
Grunwald dzisiaj
Dzisiaj Grunwald to jedno z najpopularniejszych miejsc na mapie Poznania. Stale prowadzone są tu nowe inwestycje, powstają ciekawe osiedla mieszkalne, domki jednorodzinne. Najbardziej znane osiedla domków znajdują się przy ulicy Ostroroga, na osiedlu Kasztelanów, tzw. Abisynia, przy ulicy Zbąszyńskiej, Promienistej, czy Grochowskiej.
Dla mnie zawsze największym atutem Grunwaldu było to, że jest to dzielnica, w której jest cisza i spokój, a jednocześnie jest doskonale skomunikowana z pozostałymi dzielnicami. Tramwajem lub autobusem możemy szybko i bezproblemowo przemieszczać się w inne dzielnice Poznania.
Z Grunwaldem jest związane całe moje życie i mojej rodziny. Mieszkaliśmy na ulicy Świetlanej. Mieszkało się w mieście, ale jednocześnie jakby trochę poza miastem. Kiedy jechaliśmy do centrum mówiło się, że jedziemy “do miasta”. Do Lasku Marcelińskiego mieliśmy bardzo blisko, pamiętam jak dziadek zabierał mnie tam na piknik.
Grunwald zawsze uchodził za spokojną i bezpieczną dzielnicę, tak było w latach, kiedy jeszcze złą sławą cieszyły się Wilda i Jeżyce. Grunwald to była oaza spokoju.
W pobliżu miejsca, gdzie mieszkaliśmy w okolicach ulic Palacza, Heweliusza i Grunwaldzkiej znajdowały się baraki. Teraz w tym miejscu powstało nowe osiedle, którego atutem jest kameralna, nie zagęszczona zabudowa. Znajduje się tu też nowy, piękny park Heweliusza z placem zabaw dla dzieci. Bloki mają nowoczesny styl, duże balkony i przestronne tarasy, a dodatkowo bardzo szybko można dostać się stąd do centrum.
Na Grunwaldzie znajdują się też obiekty sportowe, jak Arena czy Stadion Poznań. Są też zabytkowe obiekty, jak willa Flora czy pozostałości Twierdzy Poznań.
Bliskość centrum i Lasek Marceliński
Grunwald to wyjątkowe miejsce, na co wpływ ma doskonała infrastruktura i mnóstwo udogodnień. Jest stąd blisko do centrum, a z drugiej strony mieszkańcy mają dostęp do licznych miejsc rekreacyjnych, które zazwyczaj znajdują się na obrzeżach miasta. Na wyciągnięcie ręki jest Lasek Marceliński. Wystarczy spacer, aby cieszyć się zielenią i spędzać czas na łonie natury.
To wszystko sprawia, że Grunwald jest bardzo pożądaną dzielnicą i wiele rodzin decyduje się na zamieszkać właśnie na Grunwaldzie.
Podobne artykuły:
Abisynia – osiedle z klimatem w Poznaniu