Przy skrzyżowaniu ulicy Matyi i Wierzbięcice na terenie dawnego dworca PKS, w samym sercu Poznania powstał Nowy Rynek, otoczony przez nowoczesne budynki, tworząc kompaktową przestrzeń miejską. Nad znajdującym się pod powierzchnią placu parkingiem, usytuowany jest centralny plac, który był przedmiotem starannej koncepcji architektonicznej. Projektanci musieli dokonać obniżenia terenu o kilka metrów, aby umożliwić wytworzenie przestrzeni dla naturalnej roślinności.

Niewątpliwie największą atrakcją tego miejsca są niewielkie tężnie, przy którym można się poddać inhalacjom, co ma korzystny wpływ na drogi oddechowe. Na Nowym Rynku znajduje się też fontanna oraz dużo zieleni. Można więc usiąść na trawie lub na ławeczce, gdzie drzewa tworzą naturalne zacisze.

Podczas procesu tworzenia projektu wydobyto pięć imponujących głazów narzutowych, pochodzących z obszarów skandynawskich. Te olbrzymie skały zostały odkryte na głębokości ok. 5 do 9 metrów pod powierzchnią gruntu. Określa się je mianem eratyków, co odnosi się do fragmentów skał przenoszonych przez lodowce lub lądolody, które następnie zostały porzucone w odległych miejscach od ich pierwotnych miejsc występowania.

Nowe miejsce w Poznaniu ma swój klimat! W centrum placu zostało zasadzonych piętnaście sporych rozmiarów drzew, w tym platanów klonolistnych oraz dębów błotnych, a także nieco mniejszych gatunków. Dopełnieniem tego zielonego krajobrazu są różnorodne krzewy, pnącza i trawy, które tworzą razem harmonijną całość.

Dodatkową atrakcję stanowią elementy małej architektury, które wzbogacają przestrzeń placu. Oświetlenie utrzymane w ogrodowym stylu podkreśla atmosferę, dodając uroku w godzinach wieczornych. Nie zapomniano również o najmłodszych użytkownikach tego miejsca – znajdują się tu urządzenia do zabawy, które zostały starannie dobrane, aby zapewnić radość i bezpieczeństwo podczas aktywnego spędzania czasu.

Architektura i design

Plac otacza 5 nowoczesnych budynków. Jednym z nich jest Budynek E, który ma 15 kondygnacji naziemnych i mierzy 66 metrów. Tym samym znalazł się w czołowej dziesiątce najwyższych budynków w mieście. Na ostatniej kondygnacji znajduje się taras, z którego roztacza się piękny widok na Poznań. Jest on dostępny dla osób pracujących wewnątrz obiektu. Na ścianach w holu budynku znajdują się freski, które pokazują punkty panoramy miasta widocznej z tarasu.

W budynku D ma natomiast swoją siedzibę Allegro. Przestrzeń biurowa giganta e-commerce ma imponującą powierzchnię o łącznej wielkości 24 700 mkw. Zaprojektowano ją z myślą o nowoczesności, funkcjonalności oraz bezpieczeństwie. To miejsce pracy dla zespołu, składającego się z ponad 2700 pracowników!

Koncepcja tego centralnego placu to efekt starannego projektu, w którym połączono funkcjonalność i estetykę. Obniżenie terenu w celu zapewnienia miejsca dla zieleni ukazuje, jak dbałość o naturę i harmonię z otoczeniem może przyczynić się do stworzenia przestrzeni, która nie tylko jest atrakcyjna wizualnie, ale również przynosi korzyści dla mieszkańców i odwiedzających. Przestrzeń restauracyjna nadaje temu miejscu nowy wymiar. Łączy ona funkcjonalność i estetykę w harmonii z potrzebami i stylem życia mieszkańców Poznania.

Projekt poznańskiego kompleksu jest dziełem szwedzkiego dewelopera Skanska. Jego ideą było połączenie innowacyjnych rozwiązań przy zachowaniu tradycji i charakteru miejsca.

Podobne artykuły:

Spacer po lesie bez wyjeżdżania z Poznania – najlepsze miejsca

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu

Poznań. Weekend w plenerze – relaks, kino, muzyka – najlepsze miejsca

Kawa na dachu z widokiem na Poznań

10 nieoczywistych rzeczy, które możesz zrobić w Poznaniu