Nad Wartą wszystko się zaczęło. Według legendy po długim okresie rozłąki w miejscu, gdzie rzeka Cybina wpada do Warty, spotkali się trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Gdy spojrzeli na siebie, zawołali: „Poznaję!” Dla upamiętnienia tego wydarzenia postanowili założyć gród nad Wartą, który nazwali Poznan, od słowa poznaję.

Na Szelągu nad Wartą archeolodzy odkryli ślady obecności człowieka sprzed 10 tysięcy lat. Znaleziono tam resztki uzbrojenia pozostawionego przez łowców mamutów.

A dzisiaj na Szeląg oraz w wiele innych miejsc nad Wartą poznaniacy udają się, żeby posłuchać muzyki, posiedzieć na leżaku i odpocząć od codziennych trosk.

Okolice nad Wartą to świetne tereny do spacerów, biegania, czy jazdy na rowerze lub na rolkach. Wzdłuż rzeki biegnie Wartostrada, czyli droga pieszo-rowerowa, która sprzyja takim aktywnością.

W okresie wiosenno-letnim nad Wartą funkcjonują plaże, są punkty gastronomiczne a atrakcji nie brakuje także na samej rzece. Po Warcie kursują tramwaje wodne, a w Starym Porcie znajduje się tymczasowa przystań rzeczna, gdzie można wypożyczyć motorówkę i zacumować łódź.

Po rzece w sezonie pływa tramwaj wodny oraz statek wycieczkowy „Bajka” – warto więc pozwiedzać miasto z perspektywy wody.

Najlepsze miejscówki nad Wartą

Ogród Szeląg

Ogród Szeląg to jedno z najlepszych miejsc nad Wartą. Można poleżakować, poczytać książkę i napić się kawy w ogrodowej scenerii, ale także posłuchać dobrej muzyki. Odbywają się koncerty jak choćby z cyklu Solo na Szelągu. Poza tym mają tu miejsce warsztaty i inne wydarzenia, które przyciągają poznaniaków.

W pobliżu znajduje się niewielka plaża i przystań Szeląg.

Ogród Szeląg mieści się przy ul. Ugory 97.

KontenerART

Miejsce to powstało dzięki inicjatywie niezależnych artystów, a określa się je jako mobilne centrum kultury i sztuki. Nie dziwi więc, że jest ono uważane za jedno z najbardziej interesujących artystycznie miejsc w Poznaniu i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców Poznania, zarówno ze względu na oryginalną architekturę, jak i różnorodny program artystyczny.

KontenerART otwiera się już w kwietniu i przyciąga szczególnie młodzież, ale nie tylko. Przez cały sezon są tu organizowane różnorodne imprezy – pokazy kina plenerowego, Salsa w KontenerART, Jam Session, Voice of Poznań, Targowisko różności i wiele, wiele innych ciekawych wydarzeń.

Miejsce to znajduje się przy ul. Ewangelickiej.

Klub na Fali

Jeżeli chcecie poczuć się w Poznaniu jak na Karaibach, to taki klimat znajdziecie w Klubie na Fali. Egzotyczne palmy, plaża, kolorowe koktajle a poza tym muzyka i relaks. Klub na Fali znajduje się przy ulicy Piastowskiej 40, w pobliżu Mostu Królowej Jadwigi.

Nurt

Nurt znajduje się tuż przy Moście Królowej Jadwigi od strony Ronda Rataje. To kolejne ciekawe miejsce, w którym latem dużo się dzieje. Można posłuchać dobrej muzyki, poleżakować, spotkać się ze znajomymi.

Warto

Warto to nowa miejscówka na mapie Poznania. Znajduje się na ulicy Przystań 1 przy Moście św. Rocha. Jak zapowiadają właściciele tego miejsca, nudno na pewno nie będzie.

Wśród imprez, na które możecie wpaść to m.in. „WartoGranie” czy „Wtorkowa Joga Śmiechu”.

To z pewnością nie wszystkie nadwarciańskie miejscówki. Jeżeli zdecydujecie się na wycieczkę wzdłuż rzeki, przekonacie się, że ciekawych miejsc tam nie brakuje. W okolicy ul. Hlonda i rzeki Głównej znajdują się ścianki wspinaczkowe, z których możecie korzystać bezpłatnie. Również w tym rejonie jest miejsce piknikowe, gdzie można rozpalić ognisko.

Zachęcam do spędzania czasu nad Wartą, bo jak widzicie miejsc do aktywnego wypoczynku nie brakuje.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Podobne artykuły:

Kawa w ogrodzie w Poznaniu. 9 urokliwych miejsc

Poznań. Weekend w plenerze – relaks, kino, muzyka – najlepsze miejsca

7 pomysłów na weekendowy wypad z Poznania

Kawa na dachu z widokiem na Poznań

10 nieoczywistych rzeczy, które możesz zrobić w Poznaniu

Tanie loty z Poznania. Gdzie polecieć na weekend lub wakacje?