Kiedy myślisz o Poznaniu przychodzi Ci zazwyczaj do głowy ratusz z koziołkami, katedra, rogale albo Malta.

Tymczasem Poznań oferuje dużo więcej. W tym wpisie proponuję kilka mniej oczywistych rzeczy, które można zrobić w Poznaniu, a dzięki którym lepiej poczujesz klimat tego miasta.

Zjedz pyrę w Pyra Barze

Tak jak Zakopane ma swoje oscypki, Walencja paellę, tak Poznań ma swoje pyry z gzikiem.

Ta najbardziej znana wielkopolska potrawa to ziemniaki gotowane w mundurkach z twarogiem. Gzik to właśnie twaróg zmiksowany ze śmietaną z dodatkiem cebuli oraz szczypiorku i natki pietruszki.

Poznaniacy tak polubili ziemniaki, że często rodowitych mieszkańców regionu określa się mianem poznańskiej pyry, a stolica Wielkopolski zwana jest Pyrlandią. Pyra ma w Poznaniu swój pomnik a ziemniaki, które królują na poznańskich stołach, nigdzie nie mają lepszego smaku niż w Wielkopolsce. Poznański Pyra Bar na ulicy Strzeleckiej, specjalizuje się w potrawach z ziemniaków.

Obejrzyj mecz na stadionie Lecha Poznań

Stadion na Bułgarskiej to już dzisiaj miejsce kultowe. Był świadkiem wielkich wydarzeń, nie tylko piłkarskich. Dla większości poznaniaków stadion na Bułgarskiej to stadion Lecha Poznań, który od kilkudziesięciu lat rozgrywa tutaj swoje mecze.

Tak więc nawet jeśli nie jesteś kibicem piłki nożnej, to wybierz się chociaż raz na mecz Lecha, aby poczuć ten klimat i atmosferę, jaka roztacza się wokół Lecha Poznań, najpopularniejszego klubu całej Wielkopolski.

Napij się kawy na dachu

Są takie miejsca w Poznaniu, gdzie wypijesz kawę albo kieliszek dobrego wina, delektując się równocześnie widokiem zabytkowych kamienic. Jednym z takich miejsc jest taras na dachu Hotelu Kolegiacki.

Z tarasu roztacza się ładny widok na Stare Miasto, można podziwiać dachy zabytkowych kamienic, dawne Kolegium Jezuickie i kościół farny przy placu Kolegiackim.

Przejedź się ogórkiem lub starą bimbą

Poczuj klimat dawnych czasów, oglądając równocześnie najpiękniejsze zakątki Poznania. Wybierz się na przejażdżkę historycznym tramwajem lub autobusem! Sezon Poznańskich Linii Turystycznych rozpoczyna się zazwyczaj w kwietniu i trwa do końca sierpnia.

Zabytkowymi tramwajami odwiedzisz wiele ciekawych miejsc i możesz zwiedzić przy okazji Zajezdnię na Madalińskiego i Muzeum Komunikacji Miejskiej.

Zjedz obiad w Dark Restaurant

Dark Restaurant to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Jedzenie w ciemności? Jak najbardziej! Jest to chyba jedyne miejsce w Polsce, w którym możemy tego doświadczyć.

Totalna ciemność i niesamowite zapachy to tylko niektóre z wrażeń, jakie oferuje Dark Restaurant. Wyłączenie zmysłu wzroku powoduje wyostrzenie pozostałych zmysłów, dzięki czemu potrawy smakują znakomicie.

Spędź wieczór na Nocnym Targu Towarzyskim

Nocny Targ Towarzyski to spora przestrzeń, znajdująca się w starych halach naprawczych PKP. Jest to miejsce inspirowane azjatyckimi marketami. Można tu spróbować różnych dań i smaków serwowanych z food trucków i niewielkich stoisk.

Poznaniacy bardzo chętnie spędzają tu weekendowe wieczory, bo jest to świetne miejsce, żeby spędzić miło czas w dobrym towarzystwie.

Zajrzyj do Ułan Browar

Jeśli chcesz spróbować rzemieślniczego piwa, warzonego na miejscu pod okiem doświadczonych piwowarów, to wybierz się do Ułan Browar w poznańskim City Parku. 

Ułan Browar to poznańska warzelnia piwa, która specjalizuje się przede wszystkim w produkcji dobrego piwa, ale również zapewnia wyjątkową atmosferę, która sprzyja kosztowaniu piw różnego rodzaju. 

Oprócz napojów alkoholowych, można również skosztować świeżych dań, które powstają w piecu szamotowym opalanym drewnem.

Znajdź poznańskie peryskpy

Przechadzając się po Poznaniu możecie natrafić na tajemniczego ludka spoglądającego na Was z wysokości. Jest to Watcher, czyli „Niezależny obserwator miejski” albo jak kto woli Pan Peryskop, który jest znakiem rozpoznawczym artysty znanego jako Noriaki.

Watcher’a już od kilku lat można było spotkać na murach, bramach, śmietnikach i w wielu innych miejscach w postaci malowideł. Teraz pojawiły się również malutkie rzeźby wykonane dzięki drukowi 3D i odlewom z żywicy, które zagościły w różnych miejscach Poznania. Figurki są ręcznie pomalowane oraz zabezpieczone lakierem, dzięki czemu są odporne na warunki pogodowe.

Idź na spacer w koronach drzew

Jedną z ciekawych atrakcji, o której nie wszyscy wiedzą jest ścieżka spacerowa w koronach drzew. Obiekt znajduje się na terenie leśnictwa Antoninek w dolinie Szklarki.

Kładka ma 260 m długości a w najwyższym miejscu wznosi się na wysokość 13 metrów. Miejsce to znajduje się ono niedaleko centrum miasta, nieopodal Jeziora Maltańskiego.

Zajrzyj do KontenerArt

KontenerART powstał dzięki inicjatywie niezależnego środowiska artystów i nazywany jest mobilnym centrum kultury i sztuki. Nic więc dziwnego, że ma opinię najciekawszego artystycznie miejsca w Poznaniu, również ze względu na ciekawą architekturę i bogaty program artystyczny.

Przez cały tydzień w KontenerART dzieje się sporo, są pokazy filmowe, wieczory muzyczne czy targi różności. Warto zajrzeć, żeby poczuć klimat tego miejsca, które znajduje się nad Wartą.

A jakie są Wasze ulubione miejsca w Poznaniu? Piszcie w komentarzach.

Podobne artykuły:

Spacer po lesie bez wyjeżdżania z Poznania – najlepsze miejsca

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu

Poznań. Weekend w plenerze – relaks, kino, muzyka – najlepsze miejsca

Kawa na dachu z widokiem na Poznań

Rezerwat Meteoryt Morasko i najwyższy szczyt Poznania

Ścieżka spacerowa w koronach drzew w Poznaniu