W Strzeszynku znajduje się wyjątkowa atrakcja turystyczna — Visual Park. Jest to jeden z nielicznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie park rzeźb i obiektów artystycznych dostępnych w przestrzeni publicznej.

Maurycy Gomulicki „Living Sugar”

Podążając alejkami spacerowymi, napotkacie kilkanaście rzeźb i instalacji prowokujących do samodzielnego odczytania możliwych znaczeń poszczególnych dzieł.

Warto wybrać się do Strzeszynka z całą rodziną, bo szczególnie dzieci bardzo entuzjastycznie reagują na poszczególne prace, często zwracając uwagę na szczegóły, których dorośli nie dostrzegają.

Tężnia Sztuki

Pierwszym obiektem, jaki prawdopodobnie ujrzycie wchodząc do parku będzie Tężnia Sztuki. To jedyna tężnia, jaka znajduje się w Poznaniu, tężnia w której zobaczycie zniszczone przedmioty obrośnięte zielenią. Tężnia wędrowała po Polsce, aby ostatecznie stanąć w poznańskim Strzeszynku.

Visual Park powstaje nad jeziorem Strzeszyńskim od 2012 roku. Obecnie w parku znajduje się kilkanaście obiektów — docelowo ma ich być ok. 30. Przy każdej rzeźbie znajduje się tablica informacyjna.

Zbigniew Sałaj „Guzik z teorii widzenia”

Autorami prac są często artyści o uznanym dorobku, tacy jak Sławomir Brzoska, Maurycy Gomulicki, Jarosław Fliciński, Robert Kuśmirowski, Bartosz Kokosiński czy Sławomir Sobczak.

Obiekty znajdują się w sporym oddaleniu od siebie i często wpisują się w otaczającą je zieleń. Jedna z prac znajduje się na ścianie Motelu Strzeszynek: „Obraz pożerający narzędzia rekreacji”.

Jest to dzieło Bartosza Kokosińskiego, które powstało z przedmiotów kojarzących się z wypoczynkiem. Praca powstała ze starych rowerów, parasoli, łódek, zabawek, czyli ze wszystkiego, czego człowiek używa dla umilenia sobie czasu spędzonego z dala od wielkomiejskiego hałasu.

Bartosz Kokosińsk „Obraz pożerający narzędzia rekreacji”

Visual Park znajduje się przy Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym Strzeszynek na ul. Koszalińskiej 15. Na terenie ośrodka mieści się też ABC Gallery. Można wejść do środka i wziąć bezpłatny przewodnik — VISUAL PARK GUIDE, który pomoże Wam w wędrówce po parku.

Ale zanim jeszcze wybierzecie się do Strzeszynka obejrzyjcie poniższe video, w którym Ewa oprowadza po Visual Parku.

Podobne artykuły:

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu

Rezerwat Meteoryt Morasko i najwyższy szczyt Poznania

Ścieżka spacerowa w koronach drzew w Poznaniu