W pawilonie nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich znajduje się tymczasowe Muzeum Motoryzacji, w którym możecie obejrzeć kolekcję ponad 100 zabytkowych pojazdów. Powstanie tego niezwykle ciekawego miejsca na turystycznej mapie Poznania, było możliwe dzięki wspólnej inicjatywie Automobilklubu Wielkopolski i Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie oraz gospodarza terenu – Grupy MTP.

Wystawę otwarto 19 lutego 2021 i będzie czynna tylko do 16 maja tegoż roku. Pojazdy znajdujące się w Muzeum należą do członków Automobilklubu Wielkopolski, którzy chętnie dzielą się swoją pasją. Niegdyś Muzeum Motoryzacji mieściło się w podziemiach ronda Kaponiera, ale zostało zamknięte ze względu na jego przebudowę.

Klasyczne egzemplarze z różnych epok

Wystawę podzielono na kilka stref tematycznych: zaczynając od początku masowej motoryzacji z linią produkcyjną Henry’ego Ford’a poprzez amerykańskie klasyki, wśród których wyjątkowym eksponatem jest 113-letni REO Gentelman’s Roadster aż po inne, wyjątkowe pojazdy z całego świata.

Jest też mój ulubiony Ford Mustang.

W części muzeum dedykowanej naszym zachodnim sąsiadom zobaczymy podział motoryzacji na RFN i NRD, rozdzielonej murem berlińskim. Perełkami w tej części są: Mercedes W108/280SE z 1971 roku, BMW E9 z 1973 roku czy DKW F-5 z 1936 roku oraz ciekawa kolekcja trabantów.

Są też kultowe samochody z czasów PRL-u, takie jak: Warszawy, Fiaty 125p, 126p, Tarpany czy Żuki. W otoczeniu trzepaka, campingu i innych przedmiotów z lat 60, 70 i 80-tych tworzą wyjątkowy klimat wystawy.

W strefie francuskiej możecie obejrzeć Citroena B11(BN11)/ Sedan z 1952 roku, Citroena 2CV/Sedan z 1987 roku, a także Standard Flying 12 z dolnozaworowym silnikiem z 1939 roku oraz inne interesujące klasyki, a także rowery.

Na stoisku Włoch wśród prezentowanych egzemplarzy zobaczycie pięknie zachowanego Fiata 118H/1500 Cabriolet z 1966 roku oraz perełkę w postaci Fiata 514 z 1929 roku, a także dobrze znane motorowery – Vespy.

Oprócz zabytkowych samochodów osobowych, w Muzeum można obejrzeć również wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle wykorzystywane podczas II Wojny Światowej.

Wejście do muzeum znajduje się od ul. Głogowskiej przy pawilonie 2, naprzeciwko Dworca Zachodniego. Bilety do Muzeum są w cenie 20 zł normalne i 10 zł ulgowe. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Motoryzacji.

Przydatne linki:

Strona Muzeum Motoryzacji w Poznaniu