Przedstawiam 10 aplikacji, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie w Poznaniu i sprawią, że życie w naszym mieście stanie się jeszcze bardziej przyjemne.

Wybrałem moim zdaniem najlepsze i najbardziej przydatne. Samych aplikacji, które ułatwiają poruszanie się komunikacją miejską jest sporo, nie ma jednak sensu instalowanie kilku podobnych, a trzeba się zdecydować na jedną z nich.

Z wyjątkiem aplikacji „Na Ekranach”, pozostałe są dostępne na smartfony z systemem iOS i na Androida.

Smart City Poznań

Smart City Poznań to aplikacja bardzo przydatna szczególnie dla mieszkańców Poznania, która dostarcza niezbędne narzędzia ułatwiające załatwianie i zgłaszanie spraw do odpowiednich urzędów czy służb miejskich.

Dzięki niej mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w sprawach związanych z czystością, środowiskiem, zwierzętami, pojazdami oraz drogami. Mogą zgłaszać problemy, przedstawiać pomysły, brać udział w ankietach i być na bieżąco z ważnymi informacjami dotyczącymi miasta.

Poprzez aplikację można brać udział w ankietach i sondażach, które są tworzone przez jednostki miejskie oraz rady osiedli. Z aplikacji można łatwo przejść do stron i portali miejskich, takich jak Poznański Budżet Obywatelski, do aplikacji PEKA czy też zarezerwować wizytę w urzędzie.

Dlatego aplikację Smart City Poznań każdy mieszkaniec Poznania powinien mieć na swoim smartfonie.

Pobierz:

Google Play

App Store

Na ekranach

Ta mobilna aplikacja to doskonałe narzędzie dla wszystkich miłośników kina, którzy chcą być na bieżąco z repertuarem kinowym i mieć możliwość szybkiej rezerwacji biletów na interesujące ich seanse. Niezależnie od tego, czy interesują Cię nowe premiery, filmy niezależne czy klasyki kina, aplikacja „Na Ekranach” pozwoli Ci znaleźć wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu. Przejrzysty interfejs i intuicyjna nawigacja sprawiają, że korzystanie z aplikacji jest proste i przyjemne.

W aplikacji „Na Ekranach” znajdziesz pełny repertuar kin wraz z możliwością bezpośredniego przejścia do rezerwacji biletów na oficjalnej stronie kina. Ponadto, dostępne są opisy filmów oraz ich oceny, pobierane z renomowanych portali takich jak Mediakrytyk, Filmweb czy FDB. Dzięki temu możesz łatwo zapoznać się z informacjami na temat filmów i podjąć decyzję, które warto zobaczyć.

Pobierz:

App Store

myMPK

Bardzo dobra aplikacja, która dostarcza informacje na temat aktualnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i oferuje użytkownikom wiele przydatnych funkcji. Co wyróżnia tę aplikację, to wbudowany system Voice Assistant, który umożliwia korzystanie z niej przez osoby niewidome i niedowidzące.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz informacji o zmianach w rozkładzie jazdy, opóźnieniach czy innych ważnych aktualizacjach dotyczących komunikacji miejskiej, ta aplikacja zapewnia szybki dostęp do niezbędnych informacji w prosty i intuicyjny sposób.

Aplikacja posiada również przycisk KONTAKT, który umożliwia szybkie połączenie z biurem MPK Poznań, dzięki czemu użytkownicy mogą szybko uzyskać pomoc, gdy potrzebują dodatkowych informacji lub wsparcia w sprawach związanych z komunikacją miejską.

Pobierz:

Google Play

App Store

PEKA

Aplikacja PEKA pełni funkcję cyfrowego identyfikatora konta użytkownika w systemie PEKA. Dla osób korzystających głównie z biletów okresowych aplikacja ta jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Nie musisz wtedy posiadać fizycznej karty PEKA. Nie można niestety korzystać z biletów przystankowych za pomocą aplikacji.

Można natomiast m.in. kupić lub przedłużyć bilet okresowy i okazać go podczas kontroli, doładować tPortmonetkę, sprawdzić stan środków na tPortmonetce, zastrzec kartę, czy też zamówić duplikat karty PEKA.

Pobierz:

Google Play

App Store

moBILET

Z aplikacji moBiLET korzystam głównie w strefie płatnego parkowania, płacąc za parking, ale czasami korzystałem też, podróżując komunikacją miejską. Jeśli nie masz z PEKI i sporadycznie korzystasz z komunikacji miejskiej, to nie będziesz musiał martwić się o zakup biletów.

Co ważne, aplikacja jest dostępna w ponad 100 miastach w Polsce, więc gdziekolwiek będziesz, bez problemu zapłacisz za parking w strefie, lub za bilet komunikacji miejskiej.

Pobierz:

Google Play

App Store

iTAXI

Dzisiaj już nie musisz zamawiać taksówki przez telefon. Dzięki aplikacji mobilnej zamawianie taksówki staje się prostsze i wygodne. Nie musisz nawet podawać swojej lokalizacji, gdyż aplikacja sama zlokalizuje Twój telefon i przekaże tę informację kierowcy taksówki.

Dodatkowo będziesz miał możliwość śledzenia trasy taksówki na mapie, aż do momentu jej przyjazdu. Gdy taksówka będzie już na miejscu, otrzymasz powiadomienie, że transport czeka na Ciebie. iTAXI działa nie tylko w Poznaniu, ale także w innych miastach.

Pobierz:

Google Play

App Store

Bolt: Przejazdy & Hulajnogi

Bolt kojarzył nam się do tej pory z hulajnogami oraz rowerami elektrycznymi, które spotykamy na każdym kroku w Poznaniu. Jednak Bolt oferuje znacznie więcej, możesz nie tylko wypożyczyć hulajnogę lub rower elektryczny, ale także skorzystać z usług przejazdów z profesjonalnym kierowcą, wynająć samochód, a nawet zamówić jedzenie lub zakupy i dostarczyć je bezpośrednio do domu. Jednak do zamawiania jedzenia służy inna aplikacja – Bolt Food.

Pobierz:

Google Play

App Store

Na koniec jeszcze trzy dodatkowe aplikacje, które mam na swoim telefonie, a które przydadzą Ci się, jeśli jesteś biegaczem lub kibicem Lecha Poznań, i jeśli wolisz korzystać z Ubera niż z taksówek.

Poznań Maraton

Ta aplikacja przyda się zarówno biegaczom, jak i kibicom, którzy przy jej pomocy będą mogli śledzić zawodników na trasie.

Pobierz:

Google Play

App Store

LECH Bilety

Jeśli chodzisz na mecze Lecha Poznań, to przyda Ci się aplikacja Lech bilety, dzięki której łatwo zamówisz bilet i wejdziesz na stadion, korzystając ze smartfona.

Pobierz:

Google Play

App Store

Uber

Tej aplikacji chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jeśli chcesz dostać się z punktu A do punktu B, możesz skorzystać z Ubera zamiast z tradycyjnej taksówki.

Pobierz:

Google Play

App Store

Podobne artykuły:

Spacer po lesie bez wyjeżdżania z Poznania – najlepsze miejsca

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu

Poznań. Weekend w plenerze – relaks, kino, muzyka – najlepsze miejsca

Kawa na dachu z widokiem na Poznań

10 nieoczywistych rzeczy, które możesz zrobić w Poznaniu

Tanie loty z Poznania. Gdzie polecieć na weekend lub wakacje?