5 kwietnia 2025 roku XI Liceum Ogólnokształcące im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich obchodziło Jubileusz 60-lecia istnienia Szkoły.

Historia XI LO sięga 1 września 1964 roku, kiedy to rozpoczęło działalność jako placówka przeznaczona wyłącznie dla dziewcząt.

W roku szkolnym 1967/1968 szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. Ściegiennego na Raszynie, powstałego w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Tysiąc szkół na Tysiąclecie”. Wraz ze zmianą siedziby rozpoczęto także kształcenie chłopców.

Do 1991 roku szkoła nosiła imię Georgiego Dymitrowa, premiera Bułgarii i działacza komunistycznego. Od 1991 roku patronami liceum są Jadwiga i Wacław Zembrzuscy, pedagodzy i społecznicy z Poznania, których życie naznaczone zostało wojennymi doświadczeniami. To właśnie ich postawy: uczciwość, zaangażowanie i szacunek dla nauki stanowią dziś fundament wychowawczy szkoły.

Edukacja i projekty

XI LO od lat bierze udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Memoramus w ramach programu „Patriotyzm jutra”, m.in. poprzez organizację wyjazdów do Smoleńska i Katynia na „Marsz Pamięci”.

Realizuje autorskie programy takie jak:

  • „Trwała Pamięć Pokoleń” – przybliżający historię najnowszą,
  • „Śladami Solidarności” – inspirujący młodzież do dialogu z postaciami świata polityki.

Działania społeczne

Szkoła od lat angażuje się w pomoc potrzebującym, biorąc udział w akcjach takich jak „Szlachetna Paczka” czy „Gorączka Złota”.

W 2003 roku, wspólnie z Siostrami Albertynkami i Jadłodajnią Caritas, zorganizowano pierwszą Wigilię dla bezdomnych, tradycję, która przerodziła się w coroczne spotkanie w ramach Wigilii dla Ubogich na terenie MTP.

W 2007 roku szkoła została wyróżniona tytułem Wolontariusza Roku w kategorii zespołowej.

Osiągnięcia uczniów

Szkoła może pochwalić się sukcesami m.in. w:

  • ogólnopolskim i europejskim konkursie Sci-Tech Challenge (I i II miejsca),
  • olimpiadzie języka rosyjskiego,
  • różnych zawodach sportowych.

11 LO stawia na rozwój i innowacyjne myślenia poprzez współpracę z poznańskimi uczelniami wyższymi, Centrum Chemii w Małej Skali przy UMK w Toruniu oraz organizację wyjazdów edukacyjnych do krajów Unii Europejskiej, a także za wschodnią granicę z naciskiem na poznawanie języków i kultur.

Dyrektorzy

  • 1964–1983 – Antoni Wójcicki
  • 1983–1990 – Eugenia Roszyk–Gryń
  • 1990–2015 – Karol Lehmann
  • 2015 – obecnie – Elżbieta Szaflińska–Gryń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Zobacz również:

Sentymentalny spacer po poznańskim Grunwaldzie

Abisynia – osiedle z klimatem w Poznaniu

Park Heweliusza – zegar słoneczny i tor przeszkód dla psów

Willa Flora. Najstarszy budynek na Grunwaldzkiej

Dzielnice Poznania – Grunwald

Dzielnice Poznania – Górczyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *