W nocy z piątku na sobotę z 11 na 12 kwietnia można było zauważyć w Poznaniu wiele osób maszerujących z plecakami, latarkami czołowymi, a czasami również z kijkami trekkingowymi, którzy wyruszyli na trasę Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Niektóre trasy to były pętle, które rozpoczynały się w Poznaniu i kończyły w Poznaniu, a niektóre wyruszały z Poznania i kończyły się w pod poznańskich miejscowościach. Jedna z tras miała swój początek w Borówcu i kończyła się na poznańskim Górczynie. Zdjęcia są właśnie z tej trasy. Jedna ze stacji znajdowała się na wieży widokowej na Szachtach

Trasa Ekstremalnej Drogi krzyżowej musi mieć co najmniej 40 km. Najdłuższa trasa w okolicy Poznania miała 60 km. Trasy pokonuje się samotnie lub w małych grupach w skupieniu i milczeniu.
Pomysłodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest Ks. Jacek Wiosna Stryczek, który słusznie uważa, że w życiu nie ma miejsca na przeciętność. Nigdy nie ma dość wyzwań, rozwoju i pracy nad sobą.

Jeśli jesteśmy w stanie pokonać 40 kilometrów pieszo, to może stać nas na znacznie więcej, niż sądzimy. Może to nie los rozdaje karty, lecz my sami mamy wpływ na to, jak wygląda nasze życie. Może pora przestać czekać na okazje i zacząć świadomie kształtować swoją drogę, nawet jeśli prowadzi w nieznane.
Wyzwania budują człowieka
Ekstremalna droga Krzyżowa to przede wszystkim przeżycie duchowe, gotowość do rozmowy z Bogiem, do zmiany życia. I to jest tu najważniejsze. Pokonywanie kilometrów, cierpienie i wysiłek to tylko narzędzie do głębszego spotkania ze sobą i z Bogiem.
Jednak w rozważaniach, które twórcy EDK przygotowali na każdą stację, nie brakowało elementów motywacyjnych. Tutaj fragment rozważań przy jednej ze stacji:
„Tylko wyzwania budują człowieka. Sportowiec przygotowujący się do zawodów ćwiczy. Zwiększa obciążenia, uczy się nowych ruchów, pozbywa się barier mentalnych. Leżąc i pachnąc, nie można nic wygrać. Bojąc się, nie można niczego dokonać. Uciekając od wyzwań, nie można niczego osiągnąć”.

„Nie ma, że się nie da!” Ks. Jacek zaprasza do uczestnictwa w kolejnych edycjach: „Ruszaj odważnie, bo każda decyzja, którą podejmiesz, może zmienić życie innych na lepsze”.

Zobacz również:
Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025. Trasy w Poznaniu
Ślady Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu. Gdzie ich szukać?
Jeden z dwóch w Polsce. Kościół w stylu norweskim na poznańskich Krzesinach
Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu
Spacer po lesie bez wyjeżdżania z Poznania – najlepsze miejsca