Coraz lepsza pogoda, zachęca do tego, aby wsiąść na rower. Jestem wielkim entuzjastą roweru i bardzo często korzystam w Poznaniu z systemu rowerów miejskich. Jest to kapitalna sprawa i chciałbym Was zachęcić do korzystania z sieci Poznańskich Rowerów Miejskich, w skrócie PRM.

Ten artykuł ukazał się po  raz pierwszy dwa lata temu na moim pierwszym blogu „zycienaswoim” i cieszył się  bardzo dużym zainteresowaniem. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło w systemie PRM. Przede wszystkim przybyło sporo stacji rowerowych, ale jest też więcej możliwości zarejestrowania się w sieci rowerów miejskich. Zmienił się też wygląd aplikacji Nextbike. Dlatego przeredagowałem artykuł, tak żeby był aktualny na dzień dzisiejszy. Jednak większość zasad korzystania z PRM pozostała bez zmian.

Rower miejski pozwala przemieścić się z miejsca na miejsce zupełnie za darmo (do 20 minut, później naliczana jest opłata), dzięki temu zaoszczędzicie czas i unikniecie korków. Stacji rowerowych jest coraz więcej dlatego rower może być normalnym środkiem transportu, zastępując komunikację miejską lub też będąc jej uzupełnieniem.

Zanim jednak wsiądziecie na rower warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które pozwolą Wam sprawnie korzystać z sieci rowerowej oraz uniknąć nerwów i niepotrzebnego stresu podczas wypożyczania rowerów. W przeciwnym razie mogłoby się zdarzyć, że zdążycie się zniechęcić, zanim w ogóle wypożyczycie pierwszy rower. Poniżej więc wszystko co musicie wiedzieć o Poznańskim Rowerze Miejskim.

Rejestracja

Aby zacząć korzystać z sieci PRM należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej. Rejestracji można dokonać również za pomocą terminala, aplikacji Nextbike na urządzenia mobilne lub kontaktując się z infolinią. Proces rejestracji jest prosty, zajmuje tylko chwilę, musisz doładować konto kwotą minimum 10 zł (opłata rejestracyjna), aby Twoje konto było aktywne. Jeśli dokonasz wpłaty elektronicznie pieniądze są zaksięgowane od razu. Możesz już wypożyczyć rower.

Ważne: Zalecam wpłacić większą kwotę niż wymagane 10 zł, gdyż jeśli zdarzy się tak, że przekroczysz darmowe 20 minut i będziesz chciał wypożyczyć kolejny rower to niestety nic z tego, gdyż aby konto było aktywne musisz mieć na nim minimum 10 zł. Jest też możliwość podpięcia karty kredytowej do systemu, wtedy pobrane opłaty będą uzupełniane automatycznie.

Jak wypożyczyć rower?

Są dwa sposoby. Pierwszy, za pomocą terminala, podajesz kolejno: numer telefonu, PIN, który otrzymałeś po zalogowaniu do systemu i numer roweru, który chcesz wypożyczyć, rower odblokuje się automatycznie. Otrzymujesz kod do zamka szyfrowego. Jeżeli rower jest przypięty linką musisz go odblokować za pomocą kodu. Zapamiętaj ten kod, będzie potrzebny, jeśli będziesz chciał przypiąć na chwilę rower, żeby np. skoczyć do sklepu lub jeśli podczas zwrotu roweru nie będzie na stacji wolnych stojaków, wtedy będziesz musiał go przypiąć linką.

Drugi sposób wypożyczenia roweru to aplikacja Nextbike bez której już nie wyobrażam sobie korzystania z rowerów miejskich. Dlaczego? O tym za chwilę.

Jak zwrócić rower?

Jeśli jest wolny stojak, zwrot jest dziecinnie prosty. Po prostu wpinasz go do elektrozamka i to wszystko. Usłyszysz dwukrotne pikniecie – sygnał dźwiękowy, który potwierdza, że zwrot został dokonany prawidłowo. Jeśli nie ma wolnego stojaka przypnij rower linką, następnie podejdź do terminala, wciśnij zwrot i postępuj wg wskazówek na wyświetlaczu.

Jeśli nie ma wolnego stojaka możesz przypiąć rower do innego roweru.

Przez pierwsze 3 miesiące korzystania z PRM nie używałem aplikacji Nextbike a korzystałem tylko z terminala. Nie wiem, gdzie miałem rozum. Używanie aplikacji niesamowicie ułatwia korzystanie z systemu.

6 powodów dla których powinieneś korzystać z aplikacji Nextbike

 1. Oszczędzasz czas – wypożyczenie poprzez aplikacje jest szybsze, jeśli jesteś już zalogowany wpisujesz tylko numer roweru i możesz ruszać.

2. Rower wypożyczysz również, jeśli terminal nie działa.

3. Bez problemu zwrócisz rower, gdy terminal nie działa, a nie ma wolnego stojaka. Trzeba wtedy przypiąć rower linką i gdyby terminal był niesprawny, to musiałbyś dzwonić na infolinię, żeby dokończyć zwrot, co trwa zdecydowanie dłużej.

4. W aplikacji otrzymujesz kod do zamka szyfrowego, nie musisz go więc pamiętać ani zapisywać.

IMG_16435. Możesz wyświetlić sobie mapkę i widzisz, czy są wolne rowery na stacjach w pobliżu.

6. Aplikację masz zawsze przy sobie, możesz więc w terenie sprawdzić, czy rower został prawidłowo zwrócony, czy też jakimi środkami dysponujesz na koncie.

Co jeszcze warto wiedzieć o rowerach miejskich

Jak włączyć lampę?

Lampa uruchamia się automatycznie podczas jazdy. Jeśli więc na przykład wracasz z imprezy w środku nocy (o ile nie wypiłeś czegoś mocnego), albo wróciłeś w nocy pociągiem, to nie musisz tracić kasy na taksówkę lub oczekiwać pół godziny na nocny autobus. Są rowery.

Problem z wypięciem roweru ze stojaka.

Zdarza się niestety, że mimo iż prawidłowo wypożyczyłeś rower, nie idzie go wypiąć ze stojaka. Czasami jeśli mocniej poruszysz rowerem uda się go odblokować, ale nie zawsze. Jeśli nie udało Ci się wypiąć roweru – odczekaj chwilę i wypożycz inny. System zarejestruje nieudane wypożyczenie, jako „nieważne”. Sprawdź to dla pewności na swoim koncie.

Nie mam pewności, czy rower został prawidłowo zwrócony

Jeśli nie usłyszałeś charakterystycznego sygnału przy zwrocie roweru, sprawdź swoje konto. Jeżeli rower ma nadal status „wypożyczony” zadzwoń na infolinię (z aplikacji Nextbike połączysz się automatycznie) i zgłoś reklamację. Miałem przypadki, że rower nie został prawidłowo zwrócony, reklamacje zawsze były rozpatrzone błyskawicznie i pozytywnie. Jeśli została pobrana opłata, od razu zostaje zwrócona na Twoje konto.

Jak ustawić kod na zamku szyfrowym

Tak jak poniżej na zdjęciu, wzdłuż kreski, zero to biały punkt poniżej.

Uszkodzone rowery.

Trafia się niestety sporo uszkodzonych rowerów. Przed wypożyczeniem przyjrzyj się, czy rower ma wszystko na miejscu. Nie jesteś w stanie po wyglądzie zewnętrznym ocenić stanu technicznego. Takie rzeczy, jak niesprawne przerzutki wychwycisz dopiero podczas jazdy. Oczywiście, należy taki niesprawny rower od razu zwrócić i najlepiej zgłosić problem.

Możesz wypożyczyć 4 rowery na raz

To może być przydatne, jeśli chcecie wybrać się w parę osób na przejażdżkę.

Możesz korzystać z rowerów w innych miastach

Wystarczy raz zalogować się w systemie Nextbike i korzystać z  rowerów w innych miastach, w których działa system. Pamiętaj jednak, że opłaty różnią się nieco w zależności od miasta. Na końcu podam link do cennika. Pierwsze 20 minut jest zawsze za darmo.

Może się wydawać, że 20 minut darmowej jazdy to mało. W zupełności jednak wystarczy, żeby przemieszczać się nawet pomiędzy nieco oddalonymi od siebie stacjami za darmo.

Czy rower miejski może całkowicie zastąpić komunikacje miejską? Moim zdaniem nie do końca. Trzeba się liczyć z tym, że na stacji może nie być w danym momencie żadnego roweru albo też z powodu awarii systemu nie uda się roweru wypożyczyć. Ale tak samo zdarzają się awarię tramwaju.

Na dzień 1 maja 2018 w Poznaniu jest 113 stacji rowerowych i 1227 rowerów. Ale stacji wciąż przybywa. Obok rowerów standardowych dostępne są rowery z fotelikiem do przewożenia dzieci oraz rowery dziecięce.

Zachęcam Was do korzystania z rowerów miejskich zarówno podczas dojazdów do szkoły czy pracy, jak również na wycieczki po Poznaniu. Naprawdę świetna sprawa.

Aktualizacja 1 marzec 2021. Od sezonu 2021 nie ma już bezpłatnych przejazdów, szczegóły znajdziecie tutaj:

Przydatne linki:

Strona PRM – tu zarejestrujesz się w systemie Poznańskiego Roweru Miejskiego

Cenniki za korzystanie z rowerów miejskich we wszystkich miastach