Stary Browar jest jednym z najbardziej charakterystycznych poznańskich obiektów, który każdego roku odwiedza niemal 10 mln osób. Jest połączeniem centrum handlowego i galerii artystycznej. Od początku swojego istnienia realizuje stworzoną przez Grażynę Kulczyk ideę 50/50, zgodnie z którą, połową każdego biznesu jest sztuka.
Obiekt powstał w miejscu XIX-wiecznego Browaru Huggera. Jest to miejsce niezwykłe, które będąc w Poznaniu koniecznie powinniście zobaczyć.
Browar Huggerów
W XIX wieku w całej Europie jak grzyby po deszczu zaczynają wyrastać zakłady piwowarskie. Również do Poznania dosyć szybko przybyła moda na piwo. W 1844 roku przybywa do Poznania z dwoma synami, Ambrosius Hugger, piwowar z Wirtembergii. Hugger najpierw uruchomił niewielki browar na ulicy Wronieckiej 15, a później kolejny, dużo większy, przy ulicy św. Wojciecha 29. Jego synowie zaś kupili działkę na samym końcu miasta i zaczęli budować browar. Miasto kończyło się wtedy w okolicach ulicy Kościuszki.
Cała inwestycja trwała prawie 20 lat, ale powstał w pełni wyposażony browar, który miał swoje magazyny, linię produkcyjną, lodownię, były również mieszkania dla pracowników, dla ekonoma, dla zarządcy. Browar posiadał także stajnię, gdyż w XIX, aby rozwieść piwo potrzebne były konie. Browar Huggera znajdował się prawie dokładnie miejscu, w którym obecnie znajduje się Atrium.
W latach dwudziestych XX wieku Huggerowie sprzedali Browar Romanowi Mayowi. May, wówczas jeden z najbogatszych Polaków, był poznaniakiem, chemikiem z wykształcenia. W 1937 roku, będący w złej sytuacji finansowej browar, wziął w sześcioletnią dzierżawę Związek Restauratorów Poznańskich.
W czasie II wojny światowej Browar został znacjonalizowany. Produkcja piwa trwała do roku 1944, później budynki zostały przerobione na schrony.
W 1945 roku budynki browaru mocno ucierpiały, ich odbudowa trwała rok. W 1946 roku ruszyła ponownie produkcja piwa, a browar funkcjonował w tym miejscu do końca lat siedemdziesiątych XX wieku. Funkcjonowanie browaru w samym centrum miasta było jednak uciążliwe dla mieszkańców, tym bardziej, że w sąsiedztwie istniał hotel Poznań. Z tego powodu przeniesiono produkcję na Franowo. 16 maja 1980 r. rozpoczął działalność browar na Franowie, który był kontynuacją browaru Huggera. W tym też czasie pojawia się piwo Lech, które do sklepów trafiło w 1982 roku.
Powstanie Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar
Obiekty po browarze Huggera na Półwiejskiej niszczały, było to miejsce niebezpieczne zamieszkiwane przez bezdomnych.
Tym terenem zainteresowała się Grażyna Kulczyk, która najpierw zaczęła podnajmować pomieszczenia dawnego browaru i organizować spektakle teatralne oraz koncerty. W końcu zdecydowała się kupić cały ten teren. Inwestorem była należąca do niej firma Fortis. Pierwszym pomysłem Grażyny Kulczyk było stworzenie w tym miejscu galerii sztuki, jednak ze względów ekonomicznych zdecydowała się połączyć sztukę z biznesem i tak powstało Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar.
W 2002 roku został wmurowany kamień węgielny, a 5 listopada 2003 nastąpiło otwarcie pierwszego skrzydła Starego Browaru – Atrium. 11 marca 2007 otwarto nową część, o powierzchni ponad 65 tysięcy metrów kwadratowych. Są tam sklepy, biura oraz Multikino. Centrum posiada parking dla 1200 samochodów. Między obiema częściami Starego Browaru znajduje się dziedziniec. Ostatnią częścią Starego Browaru oddaną do użytku był hotel, który został otwarty w 2012 roku, jednak z powodu braku rentowności zamknięto go w kwietniu 2020.
W 2015 Grażyna Kulczyk sprzedała Stary Browar za około 290 mln euro. Nabywcą był fundusz Deutsche Asset & Wealth Management, który kontynuuje ideę tego miejsca jako centrum kultury, sztuki i biznesu.
W parku przy Starym Browarze odbywa się wiele imprez sportowych, kulinarnych i artystycznych.
Nagrody i wyróżnienia
Stary Browar otrzymał mnóstwo prestiżowych nagród i wyróżnień. Nie sposób wymienić wszystkich, ale na pewno najważniejsze z nich to nagroda za Najlepsze Centrum Handlowe Europy oraz Najlepsze Centrum Handlowe na Świecie. Otrzymał również prestiżową europejską nagrodę w kategorii centrów handlowych po rozbudowie. Stary Browar znajduje się też wśród 20 obiektów noszących miano Ikony Architektury po 1989 roku.
Stary Browar to niezwykła architektura połączona z industrialną przeszłością. Zakamarki Starego Browaru kryją pamiątki z czasów produkcji piwa: ceramiczne kapsle, elementy wyposażenia, tabliczki. Spacerując po Starym Browarze znajdziecie sporo elementów nawiązujących do dawnego browaru Huggerów.
Warto też przyjrzeć się obrazom na ścianach, a także malowidłom, które ozdabiają windy.
W Starym Browarze są też miejsca niedostępne na co dzień, które można zobaczyć tylko podczas wycieczek organizowanych przez Stary Browar. Jednym z takich miejsc jest apartament Sebastiana Kulczyka.