Przy ulicy Kościelnej w okolicy wyjazdu z ul. Jeżyckiej, pod terenem zielonym znajduje się  niemiecki schron przeciwlotniczy z 1943 roku. Jest to schron cywilny. Wybudowali go Niemcy dla ochrony ludności zamieszkałej w pobliskich kamienicach przed nalotami alianckimi. Schron był przeznaczony wyłącznie dla Niemców, poznaniacy nie mogli z niego korzystać.

Osoba odpowiedzialna za schron była zobowiązana, żeby wpuszczać tylko Niemców. Schron mógł pomieścić 150 osób, które w momencie rozpoczęcia alarmu wchodziły do środka. W okresie okupacji niemieckiej Poznań był celem trzech nalotów lotnictwa alianckiego. Pierwszy z nich nastąpił jeszcze przed wybudowaniem schronu, w 1941 roku. Drugi miał miejsce 9 kwietnia 1944 roku, a trzeci – 29 maja 1944 roku. Jednak syreny alarmowe były uruchamiane około 130 razy. Mieszkańcy przebywali w schronie aż do odwołania alarmu. 

Schron nie był oświetlony – korzystano z lamp naftowych i karbidowych. Był on zawsze otwarty, nawet, gdy nie było niebezpieczeństwa nalotu. W środku była toaleta i umywalka.

Po wojnie schron przy Kościelnej stał się magazynem odpadów oraz noclegownią dla bezdomnych. Od marca 2019 roku obiekt jest udostępniony dla zwiedzających. Zamontowano nową instalację elektryczną, zamontowano drzwi i kraty, wybito kominy wentylacyjne. W obiekcie są toalety schronowe, maski cywilne przeciwgazowe i wiele innych eksponatów.

Podobne artykuły:

Schron Arthura Greisera w Poznaniu

Fort Colomb. Piwo z historią Twierdzy Poznań w tle