Dzisiaj startuje kolejny sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Wszystko, co trzeba wiedzieć o PRM opisałem już we wcześniejszym artykule. Znajdziecie tam informacje, jak zacząć korzystać z roweru miejskiego. W tym sezonie jest kilka nowości. Cennik zasadniczo się nie zmienił, a więc przez pierwsze 20 minut można jeździć za darmo. Jeśli posiadasz kartę PEKA z imiennym biletem okresowym czas ten wydłuża się do 30 minut. Po przekroczeniu tego czasu naliczane są opłaty, cennik możecie sprawdzić tutaj.

Uwaga: na koncie w systemie musicie mieć co najmniej 20 złotych, a nie tak jak dotychczas 10 zł. Pamiętajcie więc, żeby doładować konto, bo inaczej będzie ono nieaktywne i nie wypożyczycie roweru.

W tym roku na ulicach pojawi się dodatkowo 475 rowerów czwartej generacji, w tym 30 elektrycznych. Rowery elektryczne nie potrzebują stacji dokującej, będzie je można wypożyczać i zwracać w specjalnych strefach lub poza nimi, poprzez komputer pokładowy lub aplikację.

Za zwrot roweru 4G poza strefą naliczana będzie opłata w wysokości 5 złotych. Natomiast jeśli wypożyczycie rower poza strefą i zwrócicie go w obrębie strefy, na wasze konto trafi 2 zł. Rowery 4G będzie można zarezerwować poprzez aplikację lub stronę internetową. Zarezerwowany rower będzie oczekiwał na użytkownika 15 minut. Pamiętajcie, że czas rezerwacji wlicza się do czasu wypożyczenia.

Rowery 4G mają też funkcje postój. Dzięki tej funkcji możesz zaparkować rower do 60 minut, aby później kontynuować nim jazdę. Czas postoju również wlicza się do czasu wypożyczenia.

Wypożyczenia roweru 4G dokonuje się wybierając odpowiednią opcję na komputerze pokładowym z tyłu roweru, lub za pomocą aplikacji Nextbike. Można zrobić to także poprzez infolinię.

Zwrot roweru 4G dokonuje się przy użyciu komputera pokładowego. Możesz zostawić rower w wyznaczonej strefie lub poza nią. Pamiętaj jednak, żeby nie pozostawiać roweru w takim miejscu, w którym będzie on utrudniał życie przechodniom.

W tej chwili jest dostępnych ponad 1000 znanych już rowerów trzeciej generacji, które można wypożyczać na 113 stacjach. System 4G rusza w połowie marca.