Kupno czy sprzedaż mieszkania to istotne decyzje życiowe, dlatego kluczowym elementem tego procesu jest właściwa wycena nieruchomości. Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie poszukiwania nowego miejsca zamieszkania, czy planujesz sprzedaż swojego obecnego lokum, warto wiedzieć, jak samodzielnie oszacować wartość mieszkania. Tak naprawdę nie jest to wcale takie trudne i jeśli poświęcisz trochę czasu, jesteś w stanie samodzielnie ustalić przynajmniej w przybliżeniu wartość nieruchomości.

Przeglądaj ogłoszenia

Po pierwsze zacznij od przeglądania ogłoszeń nieruchomości w serwisach internetowych. W serwisach takich jak Otodom możesz zawęzić kryteria wyszukiwania. Nie szukaj więc w całym mieście, tylko ustaw sobie filtry tak, żeby pokazywały tylko dzielnicę, w której znajduje się nieruchomość, którą chcesz sprzedać.

Pamiętaj, że ceny mieszkań w różnych dzielnicach mogą się znacznie różnić. Weź pod uwagę to, że ceny transakcji są zazwyczaj kilka procent niższe niż cena ofertowa. Często jest tak, że ceny w ogłoszeniach to pobożne życzenia sprzedających. Wynika to z tego, że osoby, które chcą sprzedaż mieszkanie, ustalają cenę na podstawie cen mieszkań w podobnej lokalizacji, jednak nie zawsze biorą pod uwagę róże inne czynniki, jak np. stan techniczny mieszkania.

Niektóre mieszkania wystawione do sprzedaży są po generalnym remoncie, a niektóre nadają się do remontu. Dlatego rzeczywista cena takich mieszkań może różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy, nawet jeśli znajdują się w podobnej lokalizacji i są to mieszkania o podobnych parametrach.

Dlatego tez staraj się zawęzić jeszcze bardziej wyniki wyszukiwania, wpisując np. słowa kluczowe, taki jak: „wyremontowane”, „po remoncie”, czy „do remontu”.

Obejrzyj kilka mieszkań

Idealnie będzie, jeśli dysponujesz czasem i masz możliwość obejrzenia kilku mieszkań z wybranych ogłoszeń. To pozwoli Ci zorientować się, jakie są układy mieszkań w danej lokalizacji, czym obejrzane nieruchomości różnią się od twojej czy jaki jest ich stan techniczny. Zadzwoń więc na kilka ogłoszeń jako zainteresowany klient, będziesz mógł wtedy zorientować się, do jakiej kwoty sprzedający jest skłonny obniżyć cenę.

Skorzystaj z narzędzi internetowych

Jeśli jesteś osoba zajętą i nie dysponujesz czasem, aby samodzielnie dokonać wyceny mieszkania, możesz skorzystać serwisów, w których w ciągu paru chwil możesz otrzymać wycenę konkretnego mieszkania. Jednym z takich serwisów jest urban.one. Jest to system płatny, jednak dostaniesz wycenę swojego mieszkania na podstawie dużej liczby transakcji w twojej okolicy i przykładowe transakcje.

Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

Możesz również skorzystać z publicznych baz danych, takich jak Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN). Jest to rejestr prowadzony przez starostę, który zawiera dane dotyczące cen nieruchomości określonych w aktach notarialnych. Tutaj jednak musisz najpierw wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go np. za pomocą profilu zaufanego lub w wersji papierowej.

Jeżeli chcesz złożyć wniosek w wersji papierowej, musisz udać się do urzędu gminy lub urzędu miasta i złożyć odpowiedni wniosek na urzędowym formularzu. W tym formularzu trzeba podać parametry, jakim mają odpowiadać dane z rejestru cen nieruchomości i ewentualnie dodatkowe kryteria. Na podstawie tych kryteriów urząd obliczy opłatę i po jej opłaceniu otrzymasz dostęp do danych.

Również Główny Urząd Statystyczny (GUS) udostępnia informacje dotyczące cen transakcyjnych nieruchomości w Polsce i na ich podstawie tworzy statystyki. Dane są jednak udostępniane ze sporym opóźnieniem, dlatego korzystanie z nich nie ma większego sensu.

Można również skorzystać z wiedzy notariuszy czy pośredników nieruchomości, którzy działają na danym rynku i są dobrze zorientowani w cenach transakcyjnych.

Podsumowanie

Wycena mieszkania to wyzwanie, ale możliwe do osiągnięcia, zwłaszcza z odpowiednimi narzędziami i wskazówkami. Jeśli jednak czujesz, że samodzielne podejście jest dla ciebie zbyt trudne, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy znają rynek nieruchomości i potrafią precyzyjnie określić wartość mieszkania. Warto zainwestować czas w dokładną analizę, ponieważ dobrze przeprowadzona wycena może przyczynić się do szybkiej i korzystnej transakcji.

Podobne artykuły:

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie od dewelopera w Poznaniu?

Dlaczego warto zamieszkać w Poznaniu?

Jak kupić mieszkanie w Poznaniu? Praktyczny przewodnik

Nowe inwestycje mieszkaniowe na mapie Poznania w 2023 roku

Jak znaleźć dobrego agenta nieruchomości w Poznaniu? Poradnik kupującego