Betlejem Poznańskie to jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jest to coroczne wydarzenie związane z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia, organizowane w Poznaniu od 2000 roku. Pierwsze jarmarki odbywały się na Starym Rynku i na placu Wolności.

W kolejnych latach pojawiły się kolejne lokalizacje, oprócz dwóch głównych, jarmarki odbywały się również na Rynku Łazarskim, przy Arenie, na Placu Kolegiackim, a także na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W roku 2023 mamy dwie lokalizacje: Plac Wolności oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Między tymi dwoma lokalizacjami będzie kursował tramwaj specjalny.

Kiedy zaczęto organizować jarmarki świąteczne?

Historia jarmarków świątecznych ma swoje korzenie w XIII wieku w Austrii i XIV wieku w Niemczech. To właśnie w tych krajach zainicjowano piękną tradycję, która trwa do dzisiaj i bez której wiele osób nie wyobraża sobie świąt.

Pierwsze jarmarki były miejscem, gdzie dostępna była głównie żywność, obejmująca mięso, sery, ryby, warzywa. Jednak w miarę upływu czasu na jarmarkach zaczęły się pojawiać stoiska rzemieślnicze oferujące ręcznie wykonane zabawki, meble, ozdoby i wyroby cukiernicze.

To były dni targowe, które miały za zadanie pomoc rodzinom przygotować się na nadchodzący okres świąt i zimy, gdyż w tamtych czasach dostęp do wielu produktów był utrudniony.

Magia świąt w sercu miasta

Betlejem Poznańskie to prawdziwa podróż przez świat świątecznych cudów i uczta dla zmysłów, przyciągająca tłumy zarówno mieszkańców, jak i turystów. W tym roku Betlejem Poznańskie potrwa ponad 50 dni, aż do 7 stycznia, czyniąc je najdłuższym w historii miasta i jednym z najdłuższych w Polsce.

Jarmark oficjalnie rozpocznie się 17 listopada o godzinie 19:00. W tym roku, po czterech latach przerwy pojawi się na Placu Wolności młyńskie koło, z którego można podziwiać miasto oświetlone świątecznym blaskiem. Diabelski młyn będzie również na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Oprócz tego na Placu wolności będzie również karuzela i ciuchcie dla dzieci.

To oczywiście nie wszystko, będą gry zręcznościowe, zabawa w łowienie kaczuszek oraz strzelnica. Nowością w tegorocznej edycji jest klimatyczna fotobudka o pełnym zakresie obrotu 360 stopni. Będzie więc można stworzyć niepowtarzane wspomnienia.

Co więcej, na odwiedzających czekać będzie imponująca liczba ponad 60 wystawców z różnych zakątków świata, oprócz Polski, będą również wystawcy z Hiszpanii, Litwy, Francji, z Włoch, Niemiec czy z Holandii, którzy będą prezentować swoje wyroby.

Jarmark świąteczny na terenie MTP

Jedyne lodowisko w mieście pod chmurką, najwyższe Młyńskie Koło, domek Świętego Mikołaja czy koncerty z muzyką na żywo to tylko niektóre z propozycji, które czekają na gości Jarmarku Świątecznego na Targach. Weekend otwarcia 18-19 listopada jest wypełniony po brzegi różnymi atrakcjami!

Bramy Jarmarku Świątecznego na Targach zostaną otwarte już 18 listopada o godzinie 11:00 i od tego momentu, aż do 22 grudnia Plac Powszechnej Wystawy Krajowej na Międzynarodowych Targach Poznańskich zamieni się w magiczne miasteczko wypełnione atmosferą zbliżających się Świąt. Na weekend otwarcia organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla całych rodzin!

W sobotnie południe znana i lubiana Bajanka zaprosi wszystkie dzieci pod scenę, aby zaangażować je do wspólnej zabawy i poczytać im piękną bajkę. O 15:00 rozpocznie się pierwszy koncert w ramach organizowanego Konkursu: „MUZYKA NA JARMARKU” – na świątecznej scenie wystąpi zespół EMCE ONE, rozgrzewając wszystkich gości specjalnie przygotowanymi utworami muzycznymi. O 17:00 teren Jarmarku wypełnią ze sceny utwory Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, która zagra na swoich hawajskich gitarach, robiąc dużo pozytywnego hałasu!

W niedzielę o 13:00 najmłodszych na scenie do wspólnych pląsów i śpiewów zaprosi nikt inny jak Wujek Ogórek w ramach swoich cyklicznych coniedzielnych koncertów na Jarmarku. O 17:00 rozpocznie się ceremonia otwarcia Jarmarku z udziałem przedstawicieli miejskich władz. To właśnie wtedy nastąpi uroczyste otwarcie Jarmarku, a chwilę później na scenie wystąpi gwiazda – zespół z poznańskimi korzeniami – DAGADANA.

Jarmark bożonarodzeniowy na Targach otwarty będzie do 22 grudnia, od wtorku do czwartku oraz w niedzielę w godzinach 11:00-21:00, natomiast od piątku do soboty w godzinach 11:00-22:00.

Wśród stałych atrakcji znajdą się: domek Świętego Mikołaja, zjazdy na pontonach, lodowisko, karuzela wenecka, autodrom, mirror cube, gadający Łoś Marcin, strzelnica, młyńskie koło, iluminacje świetlne czy symulator lotu saniami! Do tego  bogata oferta gastronomiczna i stoiska z rękodziełem. W pobliżu Jarmarku w Pawilonie nr 2 znajduje się także Wielka Fabryka Elfów, która zaprasza wszystkie dzieci w wieku 3-10 lat do odwiedzenia i zrealizowania specjalnie dla nich przygotowanych świątecznych atrakcji. Tutaj znajdziecie dokładny harmonogram.

Podobne artykuły:

Najpiękniejsze miejsca na spacer w Poznaniu

Filmowy Las w Poznaniu zachwyca. Spacer wśród miliona świateł w Lumina Parku

Spacer po lesie bez wyjeżdżania z Poznania – najlepsze miejsca

Rezerwat Meteoryt Morasko i najwyższy szczyt Poznania

Ścieżka spacerowa w koronach drzew w Poznaniu