Wszyscy doskonale wiemy jak wygląda Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, czyli Poznańskie Krzyże znajdujące się na Placu Adama Mickiewicza. Pomnik upamiętniający pierwszy zryw robotników w powojennej Polsce, jest nie tylko miejscem pamięci, ale jednym z najważniejszych symboli Poznania.

Niewielu miało jednak okazję zobaczyć, co znajduje się pod pomnikiem. Na co dzień podziemia pomnika są niedostępne dla zwiedzających, jednak dzięki przedstawicielom Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej, w niedzielę 4 lipca poznaniacy mieli okazję zobaczyć, co znajduje się pod Poznańskimi Krzyżami.

Część pomieszczeń to pomieszczenia techniczne, które powstały w 1981 roku na potrzeby budowy Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956. Znajdują się tam pamiątki „Solidarności”, proporczyki z 1980 roku, a także banery. Podobno był pomysł powstania Muzeum Solidarności, jednak ta koncepcja nigdy nie została zrealizowana.

Wewnątrz znajdują się też drabiny, po których można wejść na górę pomnika w celu jego konserwacji.

Z pomieszczeń technicznych można przejść do szczeliny przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej. To znacznie starsza część podziemi, która powstała w 1944 roku i pełniła funkcję schronu dla niemieckiej ludności Poznania przed nalotami alianckimi. Zachowało się około 85 metrów korytarzy, w dobrym stanie, jedynie w jednym miejscu znajduje się woda.

Wszystkie szczeliny tego typu są identyczne, budowane według wytycznych z 1944 roku. Niemcy bardzo dokładnie opisali, jak taki schron ma wyglądać.

Poznańska Grupa Eksploracyjna weszła już do około 70 takich schronów, ale wiadomo, że na terenie Poznania jest ich ponad 130.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.

Podobne artykuły:

Schron Arthura Greisera w Poznaniu

Fort Colomb. Piwo z historią Twierdzy Poznań w tle

Schron przeciwlotniczy pod ulicą Kościelną w Poznaniu