Dzisiaj drugi tekst poświęcony poznańskim kinom. Tym, którzy nie czytali jeszcze pierwszego tekstu przypominam, że jest to cykl tekstów o kinach w Poznaniu, tych mniejszych często niedocenianych. W pierwszym artykule pisałem o kinie Apollo, drugim kinem, które ostatnio odwiedziłem jest kino Pałacowe.

W Pałacowym w latach dzieciństwa bywałem kilkakrotnie. Często odbywały się tam różne wydarzenia cykliczne. Pamiętam np. tydzień kina amerykańskiego, wtedy pierwszy raz obejrzałem western „Butch Cassidy i Sundance Kid”. Wówczas krzesła nie były zbyt wygodne, ale kto by w tamtych czasach zwracał na to uwagę. Teraz sporo się zmieniło.

Historia kina Pałacowego

Kino Pałacowe zainaugurowało działalność w 1965 roku w dawnej sali tronowej Zamku Cesarskiego. Miało wtedy 600 miejsc. W 1970 rozpoczął działalność DKF „Kinematograf’ 75”, rok później rozpoczął działalność Amatorski Klub Filmowy AWA.  Z kolei 1972 to początek działalności Młodzieżowego DKF „Kinematograf’77”.

Funkcjonujące w Centrum Kultury „Zamek” kino, w 2009 roku zawiesiło działalność ze względu na remont Sali Wielkiej zamku. Ponowne otwarcie nastąpiło w 2012 roku.

Nowe kino Pałacowe

Teraz kino Pałacowe to zupełnie inna jakość, wygodne fotele, przestrzeń, nowy cyfrowy projektor, wysoka jakość obrazu i dźwięku. Przyznam, że do Pałacowego szedłem trochę niechętnie, tymczasem kino zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie. I nie tylko samo kino, ale cały wewnętrzny kompleks zamku z klimatyczną kawiarnią „Świetlica”, do której można wejść na kawę po filmie. Ta kawiarnia jest zresztą fajnym miejscem nie tylko na wizytę po kinie, zauważyłem tu osoby, które przyszły popracować trochę na swoim laptopie, czy poczytać książkę. I to jest właśnie świetne miejsce, żeby w ten sposób spędzić czas. Ale nie tylko sama kawiarnia, ale w ogóle zamek cesarski jest miejscem, gdzie chętnie umawiają się Poznaniacy.

Kino Pałacowe należy do sieci kin studyjnych, działa w Centrum Kultury Zamek. Co roku odbywa się tu międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych  Off Cinema a także wiele innych wydarzeń filmowych.

Adres:

Kino Pałacowe – Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Przydatne linki:

Kino Pałacowe

Podobne artykuły:

Poznańskie kina z klimatem – Apollo