Chartowo to dzielnica Poznania, położona na wschód od centrum, w rejonie ulic Chartowo, Bolesława Krzywoustego i Szwajcarskiej. Mimo że Chartowo znajduje się dość daleko od centrum miasta, to jednak bliskość Jeziora Maltańskiego, z którym graniczy na krótkim odcinku, i znajdujących się przy nim atrakcji sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce, szczególnie dla osób, które wolą zamieszkać w pewnym oddaleniu od centrum, a cenią sobie bliskość terenów zielonych.

Na Chartowie znajdują się osiedla Lecha, Czecha i Rusa, osiedle Tysiąclecia oraz Zodiak.

Historia

Chartowo należało do kapituły poznańskiej od XIII wieku. W XIX wieku rozparcelowano ją między niemieckich kolonistów, a w 1921 roku część gospodarstw przekazano powstańcom śląskim, w tym Wojciechowi Korfantemu. Na obecnym osiedlu Rusa, w XIX i XX wieku znajdował się folwark.

W latach 70. XX wieku rozpoczęła się tu intensywna zabudowa. Wraz z rozwojem miasta, dzielnica stała się coraz bardziej atrakcyjna dla mieszkańców, a rozbudowa infrastruktury i liczne inwestycje przyczyniły się do jej rozwoju.

Chartowo dzisiaj

Obecnie Chartowo to dzielnica, w której mieszka około 25 tysięcy mieszkańców. Na Chartowie i w pobliżu, nie brakuje zielonych skwerów oraz parków, które umożliwiają mieszkańcom odpoczynek i rekreację na świeżym powietrzu. Niedaleko znajduje się Nowe Zoo oraz tereny spacerowe w rejonie stawu Olszak. Między blokami są place zabaw dla dzieci oraz siłownie na świeżym powietrzu.

Przy Osiedlu Tysiąclecia znajduje się użytek ekologiczny „Traszki Ratajskie” chroniący zagrożone gatunki płazów objętych ochroną ścisłą: traszkę zwyczajną, grzebiuszkę ziemną, ropuchę szarą, a także żaby wodne.

Na osiedlu Czecha, w pobliżu kościoła św. Marka Ewangelisty, znajduje się Fort IIa. Jest to jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Został wzniesiony w latach 1887–1890, podczas drugiego etapu budowy twierdzy fortowej.

Symbolem Chartowa jest niewątpliwie „Chartowo Tower”, położony na os. Rusa. Ten 18-kondygnacyjny wieżowiec jest jednym z dziesięciu najwyższych w mieście. Jest to nowoczesny apartamentowiec z 210 lokalami mieszkalnymi na wynajem. Łatwo go rozpoznać, gdyż ma charakterystyczny kształt elipsy. Jego budowę rozpoczęto w 1996 roku i trwała ona do roku 2000.

Na Chartowie znajdują się Centrum Handlowe M1, otwarte w 1998 roku. Jest to największe centrum handlowe w Poznaniu.

Mimo że dzielnica jest nieco oddalona, łatwo i szybko można dostać się w rejon centrum miasta. W 2012 roku otwarta została trasa szybkiego tramwaju na Franowo. Powstał wtedy tunel tramwajowy łączący okolice os. Lecha i os. Tysiąclecia.

Podobne artykuły:

Poznańskie dzielnice – Winogrady

Dzielnice Poznania – Podolany