Podolany położone są w północnej części Poznania, na granicy z Suchym Lasem i Piątkowem, około 6 km od centrum miasta. Dzielnica ma powierzchnię 5,3 km2 i jest zamieszkiwana przez około 8 tysięcy mieszkańców.

Historia

Nazwa wywodzi się od podola, czyli zagłębienia terenu. Pierwsze zapiski związane z Podolanami znajdujemy w księgach metrykalnych parafii pw. św. Wojciecha, z końca lat 70. XVIII wieku.

Na mapach Podolany pojawiają się po raz pierwszy prawdopodobnie w 1798 roku, jako Podolany Krug, a później na pruskiej mapie z 1830. Niemiecka nazwa osady brzmiała Schoenherrnhausen. W Opisaniu historyczno-statystycznym Wielkiego Księstwa Poznańskiego podano, że w folwarku Podolany były trzy domy, a zamieszkiwało w nim 15 osób. Niedaleko folwarku znajdowała się osada Podolany Olędry, zamieszkana przez 8 osób. Folwark Podolany znajdował się w rejonie dzisiejszych ulic Strzeszyńskiej i Omańkowskiej.

Powstanie Osiedla Podolany

Na początku lat 20. XX wieku powstała koncepcja utworzenia spółdzielczego osiedla mieszkaniowego dla pracowników Dyrekcji Okręgowej PKP w Poznaniu. W 1921 kolejarze założyli Spółdzielnię Osadniczą Pracowników PKP. Na gruntach dawnego folwarku założono osiedle domów jednorodzinnych.

Projekt urbanistyczny przygotował Jan Rakowicz, który wzorował się na poddrezdeńskim osiedlu Hellerau. Koncepcja nawiązywała do idei budownictwa spółdzielczego, jak również miasta-ogrodu opracowanej przez Ebenezera Howarda. Miała to być wzorcowa osada podmiejska. Oprócz kolejarzy mieli się tu również osiedlić rzemieślnicy, nauczyciele oraz kupcy. Dojazd do centrum miała zapewnić linia kolejowa. Był też projekt powstania jednotorowej linii tramwajowej prowadzącej ulicą Zakopiańską.

Podczas II wojny światowej Niemcy wysiedlali polskie rodziny i sprowadzili niemieckie. Na Podolanach działała drużyna harcerska, która w 1940 roku przekształciła się w Szare Szeregi Okręg Poznań Północ. Część harcerzy została aresztowana i zesłana do obozów koncentracyjnych. Upamiętniono ich, nadając jednej z ulic nazwę Szarych Szeregów, przy której znajduje się pomnik pomordowanych harcerzy. Po II wojnie światowej nastąpiła rozbudowa osiedla, wtedy też przyjęło ono oficjalną nazwę Podolany. 

Dzień dzisiejszy

Przy ulicy Zakopiańskiej i Strzeszyńskiej, które są osią zabudowy Podolan, dominuje przede wszystkim zabudowa domków jednorodzinnych. W ostatnich latach powstały nowe osiedla mieszkaniowe, m.in. w okolicach ulicy Druskiennickiej i Jasielskiej.

Podolany znajdują się blisko terenów rekreacyjnych. Wypocząć można przy jednym z pobliskich jezior: Rusałka, Strzeszyńskie, Kierskie. Okolica ta zachwyci na pewno miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Miłośnicy biegania i jazdy na rowerze znajdą tu wiele znakomitych tras do uprawiania swoich aktywności. W pobliżu znajduje się też Galeria Podolany z ciekawą atrakcją dla dzieci – Papugarnią Kakadu.

Podolany są obsługiwane przez komunikację miejską. Do centrum można się dostać autobusem, a także Pociągiem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Są dwa przystanki kolejowe: Poznań Strzeszyn oraz Poznań Podolany. Pociągiem z Podolan do centrum dojedziemy w dziewięć minut.

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu ogłosił przetarg na wykonanie „Koncepcji funkcjonalno-przestrzennej trasy tramwajowej na Podolany”. Wykonawca sprawdzi, czy jest możliwość połączenia miejską komunikacją tramwajową obszaru Podolan z istniejącym torowiskiem zlokalizowanym wzdłuż ul. Piątkowskiej. Mieszkańcy Podolan czekają też na wiadukt w ciągu ul. Lutyckiej i Golęcińskiej, który znacznie ułatwiłby życie kierowcom.

Podolany obchodzą 100-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 21 sierpnia 2021 odbędzie się Jubileuszowy koncert z gwiazdami, na którym wystąpią Mezo, Enej i Sarsa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na facebooku Poznańskie Klimaty oraz do zapisania się na newsletter i pobrania bezpłatnego przewodnika o Poznaniu.