Rodowitych poznaniaków często określa się mianem pyry. Tak jak Włochów kojarzy się z makaronem, tak mieszkańców Poznania kojarzy się z pyrą. Pyra jest więc jednym z symboli miasta, tak jak koziołki. Musiało jednak minąć sporo czasu, by tak się stało.

Ziemniak do Europy przywędrował wraz z wyprawami hiszpańskich konkwistadorów. Z kolei do pojawienia się ziemniaka w Polsce najprawdopodobniej przyczynił się król Jan III Sobieski, który miał przywieźć swej małżonce Marysieńce sadzonkę tej rośliny z Austrii, po słynnej bitwie wiedeńskiej.

Uprawa kartofli była bardzo popularna w Niemczech. Król Pruski Fryderyk II Wielki, wydał w 1765 roku zarządzenie nakazujące masowe sadzenie ziemniaka, co miało zapobiegać klęskom głodu.
W Wielkopolsce ziemniaki pojawiły się za panowania Augusta III, kiedy to władze Poznania sprowadziły do Polski osadników z okolic Bambergu. Ci żywili się prawie wyłącznie ziemniakami i od nich polscy chłopi przejęli ten zwyczaj. Słynne pyry z gzikiem pochodzą właśnie z bamberskiej kuchni.

I tak ziemniak odegrał dużą rolę w rozwoju Wielkopolski, przez co wykształciło się określenie Pyrlandia. A skąd wzięło się określenie pyra, które jest kojarzone z Wielkopolską?

Jest kilka wersji, ale chyba najbliższa prawdy jest ta związana z pochodzeniem ziemniaka, którego krajem macierzystym było Peru. Poznańskie pyry wzięły się więc ze zniekształcenia nazwy kraju jego pochodzenia.

I chociaż Wielkopolska dzisiaj już nie jest liderem uprawy ziemniaka, to poznaniacy są nadal dumni ze swojej „pyry”, które to słowo jest bardzo często używane, podobnie jak „bimba” czy „bana”.

A gdzie w Poznaniu można zjeść pyry z gzikiem? Znajdziecie je w wielu restauracjach. Są jednak miejsca, w których większość potraw oparta jest na pyrach. Jednym z nich jest Pyra Bar na ulicy Strzeleckiej 13.

W 2007 roku w parku im. Jana Pawła II na Wildzie stanął pomnik pyry. Jest to głaz narzutowy o wadze 5 ton. Odsłonięcie pomnika miało miejsce w trakcie piątej edycji Dni Pyrlandii. Nie jest to jednak jedyny pomnik ziemniaka w Polsce. Pierwszy i prawdopodobnie największy na świecie pomnik ziemniaka postawiono w Biesiekierzu.