Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu to miejsce, które jest godne polecenia nie tylko dla fascynatów broni pancernej, ale dla wszystkich, którzy chcą podziwiać unikatowe w skali Polski wspaniałe relikty wojskowej techniki.

Zobaczyć można tutaj czołg „Rudy” z serialu „Czterej pancerni i pies”, czołgi, które zagrały w filmie „Most szpiegów” Stevena Spielberga, jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, unikatową tankietkę biorącą udział w bitwie pod Mokrą, a także i limuzynę generała Jaruzelskiego.

Muzeum wznowiło działalność w nowym miejscu – na terenie dawnych koszar wojskowych na Ławicy – 8 października 2019 roku, po kilkuletniej przerwie, już jako oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dawniej muzeum mieściło się koszarach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poznańskim Golęcinie. Jednak ze względu na fakt, że znajdowało się ono terenie jednostki wojskowej, nie było ogólnodostępne. Zwiedzanie było możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu grupy. Zainteresowanie zwiedzaniem było mimo tego bardzo duże. Na otwarte pokazy, które organizowała jednostka wojskowa, potrafiło w ciągu paru godzin przybyć 10 tysięcy ludzi.

Obiekt na Golęcinie powstał na przełomie 1963-64 roku, nie z myślą, że będzie to muzeum. Sprzęt, który tam zgromadzono służył wtedy do szkolenia słuchaczy Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych. W 1997 roku kierownikiem obiektu został ppłk Tomasz Ogrodniczuk. Wtedy znajdowały się tam 22 eksponaty. Z czasem zbiory zaczęły się powiększać, również o takie, które przez lata spoczywały na dnie rzek, a następnie zostały odnalezione i wydobyte przez miłośników militariów. Do dnia dzisiejszego liczba eksponatów wzrosła do 60, ale postanowiono także je ożywić. Pierwszym eksponatem, który uruchomiono był „Lekki czołg rozpoznawczy T70”. W tej chwili jest to jedyny zachowany egzemplarz w Polsce i jedyny jeżdżący na świecie.
Zgromadzony sprzęt to czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe oraz pojazdy techniczne. Każdy z nich ma swoja historię, większość tych pojazdów została wyprodukowana podczas drugiej wojny światowej.

Na Golęcinie wszystkie eksponaty znajdowały się w jednym hangarze. Teraz zbiory placówki prezentowane są w czterech nowych halach i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Technika multimedialna uatrakcyjnia prezentację historii.

Swój wielki wkład w uruchomienie nowej siedziby miał wspomniany ppłk Tomasz Ogrodniczuk. To dzięki jego pasji i zaangażowaniu udało się tego dokonać, i dzisiaj Muzeum jest dostępne dla wszystkich.

W planach jest otwarcie kawiarenki i sklepu. Muzeum planuje też przygotowanie audioprzewodnika, a także zrobienie poligonu, na którym będzie można zobaczyć pojazdy w ruchu. Będzie to niewątpliwie wielka atrakcja dla zwiedzających.

Muzeum znajduje się na terenie dawnych koszar wojskowych na Ławicy, przy ul. 3 Pułku Lotniczego 4.

Przydatne linki:

Strona internetowa Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.