109 za Rogiem to stosunkowo nowe miejsce na gastronomicznej mapie Poznania. O restauracji dowiedziałem się niedawno od Aldony – koleżanki, która niestrudzenie wynajduje ciekawe, klimatyczne miejsca w Poznaniu, szczególnie na Grunwaldzie.

Okazało się, że restauracja znajduje się na ulicy Ściegiennego, niedaleko mojego rodzinnego domu, w którym mieszkałem przez 29 lat. Mieszkałem kawałek dalej – na Świetlanej i jako mały brzdąc mijałem dom, w którym teraz znajduje się restauracja prawie codziennie, robiąc rajdy na rowerze trasą: Świetlana – Ściegiennego – Listopadowa – Racławicka.

„Za Rogiem” powstało w piwnicy domu na rogu ulic Ściegiennego i Listopadowej.  Już przechodząc przez furtkę czuje się, że jest to urokliwe miejsce. Kameralny ogród, sporo kwiatów, od razu wiedziałem, że w środku też mi się spodoba.

I rzeczywiście, nie zawiodłem się, jest to miejsce nastrojowe, spokojne, idealne na romantyczną randkę, na rodzinny obiad albo na kawę z przyjaciółmi, można tu odpocząć i dobrze zjeść. Menu krótkie i konkretne.  Zamówiłem filet z kurczaka zagrodowego z polentą, musem z groszku, płatkami cebuli duszonymi w whiskey i balsamico oraz sosem migdałowym.

Danka wybrała polędwicę z dorsza sous vide na puree z marchwi, z cukinią, roszponką i maślano winnym sosem buerre blanc. Dla Agi rosół z makaronem, marchewką i pietruszką. Jedzenie niebanalne, podane z dbałością o szczegół, po prostu rozpływa się w ustach. Do tego pomocna i bardzo uprzejma obsługa. Czego chcieć więcej. 

Wnętrze ma klimat dzięki estetyce wystroju i pięknej lokalizacji w starej willi. Ale to jeszcze nie wszystko co oferuje 109 Za Rogiem. Wizyta w restauracji może być też prawdziwą duchową ucztą. Możecie tutaj posłuchać muzyki na żywo, raz w miesiącu organizowane są koncerty. To także miejsce sztuki – organizowane są tu wystawy obrazów i grafik.

Jest to miejsce jakich mało, miejsce, jakiego brakowało na poznańskim Grunwaldzie. Od teraz jest to też jedno z moich ulubionych miejsc, i to nie ze względu na sentyment do okolicy z dziecięcych lat, ale dlatego, że jest to miejsce tworzone z pasją, z pomysłem, takie, w którym czujesz się dobrze i do którego chętnie wracasz. Ja na pewno jeszcze tu wrócę.

109 Za Rogiem
ul. Ściegiennego 109
60-147 Poznań

Przydatne linki:

Strona internetowa restauracji 109 Za Rogiem

Strona na facebooku