Ogrody znajdują się pomiędzy ulicami Żeromskiego, Przybyszewskiego, Świętego Wawrzyńca, Bukowską i Polską. Nazwę wprowadzono po 1945 roku, a wywodzi się ona od Ogrodu Botanicznego.
Centralnym punktem Ogrodów jest plac Waryńskiego, na którym znajduje się pętla tramwajowa, oraz przystanki autobusów miejskich, a także podmiejskich w kierunku Smochowic, Krzyżownik, Kiekrza i Tarnowa Podgórnego. Jest to jeden z największych punktów przesiadkowych w Poznaniu.
Tramwaje dojeżdżają tutaj od 1926 roku, gdy otwarto jednotorowy odcinek od ulicy Polnej. Pętla „Ogrody” funkcjonuje od 1951 roku.
Otoczenie placu stanowią bloki mieszkalne, pawilony handlowe i punkty gastronomiczne. Przy ulicy Nowina znajduje się Cmentarz Jeżycki założony w 1905 roku, jako cmentarz parafii Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana.
Wzdłuż ulicy Botanicznej, Św. Wawrzyńca i Zofii Nałkowskiej powstało Osiedle Botaniczna. To zespół bloków mieszkalnych, na którym znajduje się ciekawie zaprojektowany plac zabaw dla dzieci.
Ogrody to jedna z najlepiej zlokalizowanych dzielnic w Poznaniu. Szczególnie atrakcyjna dla osób, które lubią przyrodę i spacery. Znajduje się tu Ogród Botaniczny, a w pobliżu takie atrakcyjne miejsca jak Jezioro Rusałka, Lasek Golęciński i Park Sołacki. Atutem dzielnicy jest także możliwość szybkiego dojazdu do pozostałych części Poznania.
Od wielu lat mówi się o przedłużeniu trasy tramwajowej z Ogrodów do skrzyżowania ulicy Dąbrowskiego z Polską. Miałby tam powstać tzw. Brama Zachodnia z nowym dworcem przesiadkowym i parkingiem, a także sklepy, mieszkania i biura.
Podobne artykuły:
Ulica Jana Henryka Dąbrowskiego – najdłuższa ulica w Poznaniu