Nie wszyscy poznaniacy wiedzą o tym, że na na Dziedzińcu Różanym Zamku Cesarskiego znajduje się fontanna z ośmioma lwami, wzorowana na słynnej mauretańskiej fontannie z Patio de los Leones (Podwórza Lwów), w pałacu Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie.

Przez wiele lat Dziedziniec Różany był zaniedbany i popadł w zapomnienie. Dlatego też niewiele osób zaglądało w to miejsce, tym bardziej, że przez pewien czas znajdowały się tam garaże dla autobusów. Dopiero na początku XXI wieku, kiedy rozpoczęła się rewitalizacja Zamku, również jego otoczenia nabrało nowego blasku.

Fontannę odsłonięto w 1910 roku, a jej projektantem jest niemiecki rzeźbiarz, profesor Ignatius Taschner. Projekt całości rezydencji cesarskiej to dzieło architekta Franza Schwechtena, jednak wiele elementów wprowadzono na osobiste życzenie cesarza Wilhelma II. Cesarz sięgał do niemieckiej tradycji kulturowej, ale także szukał inspiracji podczas swoich podróży po Morzu Śródziemnym.

Wilhelm II gościł w zamku po raz ostatni w maju 1915 roku, kiedy to wizytował front wschodni. Sfotografowano go wtedy podczas rozmowy z feldmarszałkiem Paulem Hindenburgiem na Dziedzińcu Różanym, gdzie znajdowała się fontanna Lwów. Zdjęcie to wydano później na pocztówce.

Cesarz Wilhelm II (z lewej) i feldmarszałek Paul von Hindenburg na Dziedzińcu Różanym Zamku Cesarskiego. Zdjęcie wykonała cesarzowa Augusta Wiktoria

Fontanna Lwów to niezwykle rzadki przykład wprowadzenia wzorców mauretańskich do architektury Europy Środkowej. Osiem lwów podtrzymuje misę fontanny – w oryginale kamienna misa spoczywa na grzbietach 12 lwów. Poznańska fontanna posiada dodatkową czaszę wspartą na kolumnach ozdobionych arabeskami, z której woda spływa do dolnej misy.

Fontanna nie jest jedynym elementem wystroju Zamku, która nawiązuje do dawnych budowli. Kaplica cesarska, która znajdowała się niegdyś w wieży, została zbudowana w stylu bizantyjskim. Była ona bogato ozdobiona mozaikami i marmurem, a wzorowana na Capella Palatina z Palermo. Zaś okazały tron dla cesarza i jego małżonki nawiązuje do tronów indyjskich maharadżów.

Jak będziecie w pobliżu Zamku Cesarskiego koniecznie zajrzyjcie na dziedziniec Różany. Można się tam dostać od strony ulicy Kościuszki, ale także przez park od alei Niepodległości lub z ulicy Fredry. Poznańska Fontanna jest jedyną w Europie kopią mauretańskiej fontanny w Alhambrze.