Będąc na terenie Centrum Handlowego Avenida warto zajrzeć do Kolejkolandu. Jest to niewątpliwie duża atrakcja dla miłośników kolejek, której głównym atutem jest wielopoziomowa makieta kolejowa w skali 1:87.


Kolejkoland reklamuje się jako jedna z najpiękniejszych makiet kolejowych w Europie, co mi osobiście wydaje się lekką przesadą. Muszę jednak przyznać, że swoją dbałością o szczegóły może zachwycić. Autorzy włożyli dużo serca w stworzenie makiety, a poszczególne elementy są dopasowane z wielką precyzją.


Niewątpliwie więc warto zrobić sobie przerwę w zakupach i obejrzeć makietę, szczególnie jeśli macie dzieci zafascynowane kolejkami. Dzieci będą zadowolone tym bardziej, że są tu miejsca do interaktywnej zabawy, plac zabaw, oraz kino.


Przed wejściem na makietę możecie się zapoznać z wystawą przedstawiającą w skrócie historię kolejnictwa.
Makieta to rękodzieło, które powstawało przez 10 lat. Krajobraz nawiązuje do szwajcarskiej architektury górskiej z przełomu XIX i XX wieku. Zbocza gór uformowane są z gipsu. W masywach górskich znajduje się wiele tunelów, a skały oplata trzy poziomowa sieć torowisk. Są też liczne mosty i estakady, stare dworce i cała infrastruktura kolejowa. Oprócz tego zamki, osady, budowle sakralne oraz sporo roślinności.


Pociągi poruszające się po makiecie pochodzą z różnych epok, od zabytkowych parowozów po współczesne pociągi spalinowe.
A jeśli samo oglądanie Wam nie wystarczy, możecie skorzystać z nauki prowadzenia pociągów realizowanej przez instruktora.


Kolejkoland to ciekawe miejsce na mapie Poznania. Nie tylko dzieci, ale także dorośli pasjonaci kolei powinni zajrzeć do Avenidy.
Makieta znajduje się na poziomie +1 w boksie nr 122.

AKTUALIZACJA MAJ 2022: Na dzień dzisiejszy wystawa znajduje się w Galerii Młociny w Warszawie.

Przydatne linki:

Strona firmowa Kolejkoland