Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

MIASTOOBRAZ: Plac Bernardyński

6 sierpnia, 2022 - 12:00 - 17:00

Od początków istnienia miasta o jego charakterze decydowała przestrzeń publiczna tworząca ramy do życia mieszkańców. Wpływ na architekturę i urbanistykę Poznania miały zarówno doniosłe wydarzenia historyczne, jak i potrzeby codziennego życia.
𝐌𝐢𝐚𝐬𝐭𝐨𝐨𝐛𝐫𝐚𝐳 to świetna okazja do poznania ciekawego fragmentu przestrzeni wpisanego w zabytkowy miejski krajobraz. W ramach wydarzenia historyczne i współczesne oblicza placów, skwerów i zaułków znajdujących się na Trakcie Królewsko-Cesarskim staną się przestrzenią rozmaitych eksploracji.
Miejscem pierwszej edycji Miastoobrazu będzie plac Bernardyński i jego najbliższe otoczenie. To jeden z popularnych staromiejskich rynków Poznania, a zarazem fascynująca przestrzeń historyczna, bogata w obiekty zabytkowe, które na trwałe zapisały się w dziejach miasta.
Zapraszamy na spacery, podczas których „Bernardyny” odkryją przed nami mało znane epizody ze swojej przeszłości. Poznamy też najciekawsze i najbardziej fotogeniczne zaułki warte do uwiecznienia własnym aparatem. Zabytkowa przestrzeń placu wzbogaci się w archiwalne fotografie, a targowe stragany staną się miejscem warsztatów o zdecydowanie współczesnej tematyce – znaczenia zieleni miejskiej w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.
𝐊𝐢𝐞𝐝𝐲: sobota 6.08.2022, godz. 12.00-17.00
𝐆𝐝𝐳𝐢𝐞: plac Bernardyński
Wydarzenie organizowane we współpracy ze spółką 𝐓𝐚𝐫𝐠𝐨𝐰𝐢𝐬𝐤𝐚 𝐏𝐨𝐳𝐧𝐚𝐧́𝐬𝐤𝐢𝐞 𝐢 Ł𝐚𝐳𝐞̨𝐠𝐚 𝐩𝐨𝐳𝐧𝐚𝐧́𝐬𝐤𝐚.
𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐰𝐲𝐝𝐚𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚:
𝟏𝟐.𝟎𝟎-𝟏𝟕.𝟎𝟎 𝐒𝐭𝐫𝐞𝐟𝐚 𝐢𝐧𝐟𝐨
Punkt informacji o wydarzeniach imprezy i dystrybucji publikacji Poznańskiego Centrum Dziedzictwa
𝐏𝐥𝐚𝐜 𝐁𝐞𝐫𝐧𝐚𝐫𝐝𝐲𝐧́𝐬𝐤𝐢- 𝐨𝐛𝐫𝐚𝐳𝐲 𝐳 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐬𝐳ł𝐨𝐬́𝐜𝐢
Wystawa plenerowa prezentująca dawne widoki placu Bernardyńskiego
𝟏𝟐.𝟎𝟎 𝐊𝐮𝐥𝐞 𝐧𝐚𝐬𝐢𝐞𝐧𝐧𝐞 – 𝐦𝐢𝐞𝐣𝐬𝐤𝐢𝐞 𝐞𝐤𝐨𝐰𝐚𝐫𝐬𝐳𝐭𝐚𝐭𝐲
Podczas spotkania dowiemy się jak ogromne znaczenie ma zieleń miejska w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Sadzenie roślin poprzez kule nasienne to dobra okazja do zazieleniania wydeptanego trawnika, kawałka ziemi koło chodników. Zapraszamy do wspólnego działania dla nas, przyrody i klimatu!
Prowadzenie: Anna Gruszka
𝟏𝟐.𝟑𝟎 𝐖 𝐜𝐢𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐝𝐰𝐨́𝐜𝐡 𝐰𝐢𝐞𝐳̇
Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc związanych z dziejami dawnego poznańskiego przedmieścia, nad którym od stuleci górują smukłe wieże kościoła franciszkanów, zwanych tradycyjnie bernardynami.
Prowadzenie: Maksym Kempiński
Start: na placu Bernardyńskim
𝟏𝟒.𝟎𝟎 𝐅𝐨𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐚 ł𝐚𝐳𝐞̨𝐠𝐚 𝐩𝐨 𝐁𝐞𝐫𝐧𝐚𝐫𝐝𝐲𝐧𝐚𝐜𝐡
Spacer fotograficzny po zaułkach, bramach i podwórkach, których wiele czeka na odkrycie w okolicach placu Bernardyńskiego. Wystarczy aparat (lub telefon) i dobre chęci, by odnaleźć wiele ciekawych miejskich kadrów.
Prowadzenie: Maciej Krajewski
Start: na placu Bernardyńskim
𝟏𝟓.𝟎𝟎 𝐖 𝐜𝐢𝐞𝐧𝐢𝐮 𝐝𝐰𝐨́𝐜𝐡 𝐰𝐢𝐞𝐳̇
Spacer śladami wydarzeń, postaci i miejsc związanych z dziejami dawnego poznańskiego przedmieścia, nad którym od stuleci górują smukłe wieże kościoła franciszkanów, zwanych tradycyjnie bernardynami.
Prowadzenie: Maksym Kempiński
Start: na placu Bernardyńskim
Wydarzenia odbywają się w przestrzeni dostępnej. Spacery będą prowadzone częściowo po nierównym terenie (np. trawa, zarośla, bruk). Osoby z niepełnosprawnością ruchu prosimy o ostrożność.
𝐑𝐞𝐠𝐮𝐥𝐚𝐦𝐢𝐧 𝐰𝐲𝐝𝐚𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚: https://trakt.poznan.pl/news/197