Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Julian Gembalski – recital organowy w Farze

1 września, 2022 - 19:30

Johann Sebastian Bach (1695-1750) – Fantazja C-dur (niedokończona), BWV 573, z improwizacją
Julian Gembalski (*1950) – Sonata romantyczna na tematy pieśni kościelnych (improwizacja)
1. Allegro 2. Cantilene 3. Introdukcja i fuga
Feliks Nowowiejski (1887-1946) – Preludium „Adoremus”
Krzysztof Grzeszczak (*1965) – Trzy preludia chorałowe:
Z dawna Polski Tyś Królową
Gdy trwoga nas ogarnia
Królowej Anielskiej śpiewajmy
Julian Gembalski – Tryptyk gregoriański (improwizacja)
1. Antyfona 2. Libera me 3. Salve Regina
Julian Gembalski
Edukację muzyczną odbywał w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, gdzie ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Wandy Uszok. Gry organowej uczył się najpierw u organisty Katedry Chrystusa Króla w Katowicach, Stanisława Kopernoka, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, w klasie organów Henryka Klaji. Ukończył także Wydział Kompozycji i Teorii (dyplomy obu specjalności z wyróżnieniem w 1975 r.). W 1978 r. odbył kurs mistrzowski u prof. Flor Peetersa w Mechelen (Belgia) a w latach 1979-80 studiował w Paryżu, pod kierunkiem Andre Isoir’a i Michela’a Chapuis (organy) oraz Jean’a Saint-Arroman (muzykologia).
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, naukową i pedagogiczną. Występował z koncertami w całej Europie oraz w USA, nagrywał dla Polskiego Radia (m.in. seria „Antologia Organów na Górnym Śląsku”, gdzie zarejestrował 90 organów regionu) i telewizji. Nagrał ponad 50 płyt CD. Jest laureatem pierwszych nagród w konkursach improwizacji fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz improwizacji organowej w Weimarze, a także wielu innych nagród, m.in. nagrody „Orfeusza” XXXVIII Festiwalu „Warszawska Jesień”, nagrody im. Wojciecha Korfantego, im. Stanisława Ligonia, nagrody Arcybiskupa Katowickiego „Lux ex Silesia”, nagrody „Śląski Szmaragd” Biskupa Ewangelicko-Augsburskiego, nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wkład w ochronę zabytków; odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Honorowy Ślązak Roku, Honorowy Obywatel Miasta Sejny i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego.
Autor prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony i konserwacji organów zabytkowych, a także projektant wielu instrumentów. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie do 2020 roku prowadził klasę organów i kierował Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej macierzystej uczelni. Od wielu lat jest też Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów. W 2004 roku założył pierwsze w Europie Środkowej Muzeum Organów.
FARA POZNAŃSKA – BAZYLIKA KOLEGIACKA
POZNAŃ 2022
czwartki, godzina 19.30
WSTĘP WOLNY
organizator: Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary www.farapoznanska.pl
Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Miejsce wydarzenia

Fara
ul. Klasztorna 11
Poznań,
+ Google Map